Отчетният сезон в САЩ за третото тримесечие е почти приключил, а корпоративните резултати не са били толкова силни за последните осем години години, сочи статистиката.
Ръстът на печалбите на 97% от компонентите на широкия щатски индекс S&P 500, които са изнесли своите резултати, до края на миналата седмица, е в размер на 25.9%, според данни на FactSet.
Ако този темп на растеж се задържи до края, което е много вероятно, третото тримесечие на 2018 г. ще отбележи най-добрият процентен ръст на печалбите през трето тримесечие на годините, от 2010-та насам. Тогава щатските компании започнаха трайно да се възстановяват от кризата.
От друга страна, фондовият пазар очевидно изразява загриженост за забавяне в икономиката. През последните шест сесии обаче S&P 500 се повиши с близо 5%, следствие на рязка промяна на настроенията. Причина за това бяха изказванията на Фед, че може да сме близо до неутралните лихви, както и последвалото намаляване на търговското напрежение между САЩ и Китай.
В писмо до клиентите, публикувано миналия петък, главният стратег на Deutsche Bank Бинки Чада заяви, че 2018 ще отбележи "годината на големия де-рейтинг".
"2018 ще отбележи годината на най-силния ръст на приходите този икономически цикъл, с изключение на първите години на ръста, където се стартира от изключително ниска база", пише Чада. "Печалбата на индекса S&P 500 е на път да нарасне с 25%, увеличавайки се с намаляване на корпоративния данък (+10pp), но дори и коригиран с него, ръстът от 15% все още би бил най-добрия този цикъл. "
Повишението в печалбите на щатските компании, в съчетание със спада на индексите, доведе до сериозно намаляване на съотношението цена-печалба. Историческото съотношение за последната една година е около 16.5. Последният път, когато съотношението е било толкова ниско е било през 2014-та година.
Печалбите на компаниите от фондовия пазар се понижи рязко през тази година, падайки до най-ниските нива за пет години. Това повиши опасенията на инвеститорите за рецесия и бе последвано от по-сериозна корекция, което понижи съотношението цена-печалба.
"Налице е висока (68%) вероятност от понижение на индексите", пише Чада. "Спадът в акциите се случи в контекста на силния ръст на приходите, което е притеснително, а степента на загуба е под средната в исторически план".
Щатската икономика все още не проявява признаци на рецесия. Тя добавя повече от 200 000 работни места на месец. Данните за производството продължават да сочат към стабилен ръст, а явното намаляване на търговското напрежение, както и "омекването" на Фед по отношение на лихвите, могат да са фактори, които да продължат да поддържат доброто състояние на икономиката.
И въпреки че пазарите винаги се опитват да приложат отрицателна стойност върху бъдещия растеж, най-доброто корпоративно представяне на следкризисния икономически цикъл при текущите нива на индексите просто не са за пренебрегване.
Още по темата:
Щатските индекси - накъде през 2019 г.?
Щатският S&P 500 - свръх-продаден?
Защо Уорън Бъфет инвестира в акции на Apple?