Вчера американските пазари бяха затворени. Днес обаче, фючърсите сочат към подновяване на разпродажбите от вторник. Рано тази сутрин, фючърсите на широкия индекс S&P 500 се търгуват с понижение от 1.3% при нива от 2 665 пункта, в продължение на спада с 2% от вторник.
Натискът от разпродажби върху фючърсите, в началото на сесията бе толкова сериозен, че накара CME на няколко пъти да прекъсва търговията с тях, съобщи говорител на борсата.
Опасенията за търговските отношения между САЩ и Китай отново се върнаха на дневен ред, след арестуването на финансовия директор на Huawei Technologies Co.
Традиционният оптимизъм на пазара, когато има почивен ден, този път липсваше. Инвеститори и трейдъри са озадачени от голямото понижение на фючърсите.
Налице са сериозни опасения, че автоматизирани системи за търговия са оказвали сериозен натиск на пазара, в момент на слаба ликвидност.
Когато пазарът отвори и индексните фондове започнат да продават, заради сериозния спад и най-вероятния отлив на капитали от тях, то понижението може и да се задълбочи, коментират пазарни експерти.
Спадът на пазарите става реалност във възможно най-неприятния момент, след най-голямото понижение на широкия индекс от октомври насам. Индексът Dow Jones загуби близо 800 пункта от стойността си във втория ден на седмицата.
Големите неприятности дойдоха след обръщане на кривата на лихвите в началото на седмицата, което се случва за пръв път от над десетилетие. Това накара всички пазарни участници да започнат да се опасяват от реална рецесия в близко бъдеще и да продават позициите си.
Историята сочи, че обръщане на лихвената крива е предшествала всяка от рецесиите през последните десетилетия. А инвеститорите знаят, че "мечи пазар", или понижение с над 20% от върха, е възможен само и единствено при рецесия.
Когато към това се добавят и опасенията и неяснотите свързани с договорките между Тръмп и Дзинпин и спадът се обяснява до голяма степен.
"Съчетано с всичко е и загрижеността за забавянето на растежа. Изглежда, че опасенията за ръста не са отстранени и по-скоро са заели заден план, отколкото да са отслабнали", според Валтер Хелуинг, старши вицепрезидент в BB & T Wealth Management.
"В момента изглежда, че пазарът е много нервен", заяви Ник Туидей, главен оперативен мениджър в австралийската институция Rakuten Securities.
Според Брус Маккейн, главен инвестиционен стратег в KeyBank, голямото безпокойство е дали няма да има мечи пазар. "Страхът е, че може би няма да има дъно при тази слабост, защото американската икономика губи позиции и глобалният растеж се забавя по-бързо от очакванията", коментира Маккейн.
Още по темата:
Пазарите на акции в Европа близо до 2-седмично дъно
Инверсия на кривата на доходността по щатските облигации
Случи се най-страшното - обръщане на лихвената крива