На пазарите има едно старо правило - "купувай на слухове, продавай на новини". Е, новините за петрола се очакват днес, от срещата на ОПЕК във Виена.
Новините обаче, са заложени в нивата на търговия на петрола. Пазарните участници залагат за намаляване на производството с между 1 и 1.4 милиона барела...
Тоест новина, която не е заложена в цената на суровината и която би могла да премести сериозно цената на петрола в една от двете посоки, може да е по две направления в момента - по-голямо, или по-малко повишение на производството от очакванията.
По-голямо повишение на съкращението би предизвикало сериозно поскъпване на суровината. Подобна мярка обаче е малко вероятна, защото ще даде дял от производството на ОПЕК и компания (Русия) директно на САЩ. При това този дял ще се "подари" на по-висока цена на петрола.
По-малко от 1 милион барела понижение в производството, също изглежда малко вероятно. Защото ако се случи, това би означавало продължение на низходящия тренд в цената на "черното злато". Нещо, на което страните от ОПЕК едва ли биха се радвали, особено много.
И най-вероятният сценарий за решение изглежда нещо средно - понижение на производството с около 1.1-1.2 милиона барела. Такова решение би било по-скоро неутрално за всички негативни фактори, които биха засегнали ОПЕК от подобно решение.
Иначе, трябва да отбележим, че страните от картела най-вероятно се чувстват "изработени" от администрацията на Тръмп, откъдето чудесно дирижираха поевтиняването на суровината.
След като петролът поскъпваше почти половин години в резултат на очакваните санкции върху Иран, в крайна сметка те бяха приложени наполовина. Междувременно Саудитска Арабия бе помолена да повиши производството си, за да се компенсира потенциалната липса на ирански петрол, което доведе до свръхпроизводство и силно поевтиняване на цената.
Междувременно САЩ тихичко продължава да повишава производството си, което вече достига близо 11.5 милиона барела на ден и е с между 5 и 10% повече от производството на Русия и Саудитска Арабия.
В заключение може да се каже, че решението на ОПЕК едва ли ще доведе до съществена промяна в цената на петрола, която се опита да се повиши в очакване на срещата на картела, но бързо бе натисната надолу.
Инвеститорите продължават да отделят по-голяма тежест на очакваното забавяне на щатската и световната икономика, търговската война между САЩ и Китай и моментния дисбаланс на пазара на петрол.
Историята сочи, че ОПЕК е изключително "муден" и не особено "координиран" в действията си за намаляване на свръхпредлагането на пазара. Дали картелът ще допусне да се повтори сценария от 2014-та година? Това предстои тепърва да разберем... На този етап обаче, изглежда, че пазарът не е притеснен от потенциалните действия на страните от ОПЕК и държат цената на суровината трайно при нива от около 50 долара за барел щатски петрол.
Още по темата:
Петролът поскъпва след търговското примирие между САЩ и Китай
Петролът поскъпва в очакване на намаляване на производството от ОПЕК и Русия
Петролът поскъпва в навечерието на срещата на Г-20 в Аржентина