Теодор Минчев
Щатските индекси са на под 10% от върха си, дори и след силното поевтиняване от последните дни. Ако погледнем малко по-близо до нас обаче – към Европа, и по-точно към най-големия европейски пазар – немският, то ще видим, че той вече е в мечи пазар.
Силното понижение на немския DAX 30 вчера, го вкара в мечи пазар. Само ще припомним, че за такъв пазар се говори, при отстъпване с повече от 20% от върха.
А върхът на DAX, когато щатските индекси достигнаха рекордни стойности, бе при 13 600 пункта. Вчера индексът се понижи моментно до 10 770 пункта, а рано тази сутрин се търгува при нива от 10 880 пункта.
Не случайно, много експерти предупреждават, че щатските индекси най-вероятно ще се представят по-зле от тези на международните пазари, предвид на изоставащото им понижение. За да влезе в „мечи пазар“ широкият индекс S&P 500 трябва да се понижи поне с още 10% спрямо текущите си нива.
В същото време обаче, финансовите институции не очакват рецесия през следващата година, или това намалява сериозно шансовете да видим „мечи пазар“. И все пак, корекцията на щатския пазар може и да не е свършила, докато тази за немския DAX е в далеч по-напреднала фаза.
Кое предопределя изоставащия спад на щатските индекси, пред немския DAX?
Факт е, че в момента европейските индекси може да са много по-недооценявани. На първо място, заради закъснението по отношение на нормализиране на монетарната политика и на второ, заради поевтиняването на еврото спрямо долара от последните месеци.
Тези два фактора, могат да имат силно позитивен ефект в краткосрочен план, за резултатите на европейските компании поне до края на тази и началото на следващата година.
Щатските компании е много вероятно да са достигнали до пика на своите печалби, след като данъчните облекчения от Тръмп вече са отразени и от тук нататък предстои само да „избледняват“. От друга страна пред тях са изправени сериозни предизвикателства, свързани с повишението на лихвите, намаляване на баланса от страна на Фед и търговската война с останалия свят.
Европа е изправена пред заплахи от Италия и несигурността на Brexit, които вече до голяма степен са залегнали в нивата на европейските акции и предопределиха изпреварващия спад на немския DAX.
Няма как да не отбележим и различните финансови съотношения при които се търгуват двата индекса, като определено европейския е с по-ниски такива. Съотношението цена-печалба на широкия щатски индекс е 21, при 14 за немския DАХ.
Ha пpaĸтиĸa, oт дънoтo нa пoĸaзaтeля в paзгapa нa финaнcoвaтa ĸpизa, дo мoмeнтa - индeĸcът DАХ ce e пoвишил близo двa пъти и пoлoвинa. Зa cъщия пepиoд и oт cъщaтa oтпpaвнa тoчĸa, шиpoĸият Ѕ&Р 500 e нapacнaл нaд 4 пъти.
Всъщност за инвеститорите, които смятат, че щатските индекси са относително по-скъпи спрямо немския, е възможна една потенциална стратегия за арбитраж. Тя включва едновременната покупка на акции, включени в немския индекс, и продажба на книжа от щатския.
Тази сделка би била подходяща за инвеститорите, които смятат, че една от тези две тези е вярна:
Теза 1 – щатските и немските индекси ще се насочат към нови върхове, като немският индекс ще има по-голям и изпреварващ ръст (защото върхът му е по-далеч).
Теза 2 – ще станем свидетели на по-дълбока корекция на световните пазари, която ще отведе двата индекса до мечи пазар, но границата от 20%, в крайна сметка ще бъде еднакво прескочена.
Още по темата:
Немските акции по-евтини от американските и от българските
Акциите на Daimler при нива от 2013 г. - какво се промени?