Докладът за работните места в САЩ от ноември отчете по-слаба заетост от очакванията на пазарните участници. През изминалия месец са били създадени 155 000 нови работни места, докато нивото на безработица се е запазило при 3.7%.
Данните се оказаха под очакванията за 198 000 нови работни места, докато нивото на безработица, което е при най-ниската си стойност от 1969-та година насам, отговори на прогнозите.
Ръстът на заплатите възлезе на 0.3% на месечна и 3.1% на годишна база, което се оказа точно колкото бяха и прогнозите на анализаторите.
През октомври заплатите нараснаха с 3.1% спрямо предходната година - най-бързия темп на растеж от април 2009 г., когато бяха разкрити 250 000 нови работни места.
След доклада от петък американските борсови фючърси сочат към отваряне на положителна територия.
"Малко по-скромното увеличение от 155 000 работни места през ноември може да не доведе до спад на пазарите, предвид на сериозното напрежение през последния месец относно потенциалната политика на Фед. Резултатът може да накара регулаторът да е далеч по-внимателен в бъдещото повишаване на лихвите, за да не се засегне ръстът на най-голямата световна икономика", според анализатори от Capital Economics.
В данните няма нищо, което да предполага, че икономиката е пострадала от по-внезапен спад в резултат на търговската война между САЩ и Китай.
През ноември производственият сектор продължава да регистрира стабилен ръст, като броят на заетите се увеличава с 27 000 души, спрямо ръста от 26 000 души месец по-рано.
След доклада днес, средната стойност на добавяните нови работни места в САЩ вече е 170 000, спрямо 214 000 след данните през октомври.
"Пазарите не трябва да бъдат особено разочаровани, тъй като в основата на по-слабите резултати най-вероятно стои липсата на достатъчна работна сила", според Джеймс Найтли, главен международен икономист в ING. "Силното представяне на икономиката означава, че няма причини да се очаква значително забавяне в търсенето на работници в близко бъдеще. Предвид на недостига на работна сила, може да се очаква по-нататъшен ръст на заплащането", смята още експертът.
Миналата седмица председателят на Федералния резерв Джером Пауъл влезе в заглавията, след каза, че лихвените проценти са "съвсем близо" до това, което се приема, като неутрален лихвен процент.
Инвеститорите приеха коментарите на Пауъл в началото на октомври, като намек за забавяне на темповете на повишение на лихвите през следващата година, след сериозната волатилност на финансовите пазари.
Още по темата:
Безработицата в ЕС се запазва при 6.7%
Пет поредни месеца пада безработицата в България