Както всичко вървеше, като "по цветя и рози", изведнъж изглежда, че небето ще пропадне. Поне според професионалните парични мениджъри, които рязко промениха очакванията си за световния фондов пазар и икономиката.
Според проучване на Bank of America Merrill Lynch, осъществено през декември сред 240 професионални мениджъри по целия свят, 53% очакват забавяне на световната икономика през следващите дванадесет месеца. Това е най-високия подобен процент от октомври на 2008-ма година, по време на финансовата криза. За сравнение, негативни очаквания за икономиката през ноември, изразиха едва 44% от анкетираните.
Тези очаквания, са довели до следната ситуация - най-пренаселената сделка в момента, е дългият щатски долар, като инвеститорите търсят "остров на спасение" в него.
Това е съществена промяна в настроенията спрямо първите десет месеца на годината, когато най-популярните сделки за "умните пари" са били групата на FAANG компаниите - Facebook, Apple, Аmazon.com, Netflix и Google, заедно с китайските технологични компании Baidu, Alibaba Holding Group и Tencent Holdings.
Мотивите за това портфолио-мениджърите да избират долара обаче, този път са далеч по-различни в сравнение с 2015-та година, когато изпреварващата политика на Фед по отношение на лихвите, след края на монетарните стимули, изпрати зелената валута силно нагоре. Сега инвеститорите купуват долари от страх за забавяне на щатската и световната икономика, в светлината на търговска война между САЩ и Китай, която изглежда много далеч от разрешаване.
В допълнение, през декември се наблюдава сериозна ротация от акции към облигации, отново в търсене на по-голяма сигурност от страна на инвеститорите. Всичко това, се отрази на пазара, който се доближи до най-лошия декември от 1931-ва година за щатските пазари, както и в повишение на дела на свободните парични средства на фондовете от 4.7% през ноември - до 4.8% през декември.
Все още нещата не са стигнали до там, че настоящите сигнали да се приемат като контра препоръка за покупки на акции, смята Майкъл Харнет, главен икономист в BoFA.
Ерик Вигънд, старши портфолио мениджър в BoFA в САЩ, споделя през MarketWatch, че е намалил риска в клиентските си портфейли, затова пък очаква повече сигурност по отношение на глобалния растеж, търговската политика и бъдещата парична политика на Федералния резерв.
"Институционалните инвеститори се върнаха към по-предпазлива позиция", каза той.
Вигънд смята още, че най-добрият фактор за подобряване на настроенията на инвеститорите са нови добри корпоративни печалби, при старта на отчетния сезон за годината. Той започва след по-малко от месец.
Но дори и силните отчети за четвъртото тримесечие, биха могли да бъдат заличени от влошаващата се световна икономика, изостреното търговско напрежение между САЩ и Китай и проблемите покрай БРЕКЗИТ.
От напрежението в търговията между САЩ и Китай, тъй като бе постигнат малък конкретен напредък по сделката за премахване на заплахата от по-високи тарифи през 2019 г.
Мениджърите на фондове, анкетирани от Bank of America, са единодушни коя е най-голямата заплаха за пазарите. Според 37% от тях това е динамиката на търговската война.
Още по темата:
Всичко за скрития щатски мечи пазар на една графика
Защо щатските индекси ще са лоша инвестиция следващите години!
Защо Бъфет инвестира в Apple?