Най-дългият от 60-те години на миналия век период на растеж на американския пазар на акции е приключил. И евентуалният подем на акциите трябва да се разглежда като последният шанс да се "Спасите с бягство", каза в интервю за пред CNN дългогодишният председател на Федералния резерв Алън Грийнспан.
Отказът от политиката на евтини пари, която подгряваше пазарите след кризата от 2008 г., и "явното реално увеличение на дългосрочните лихвени проценти," става "токсичен микс", който помрачава бъдещето както на пазарите, така и на реалната икономика. Това каза Грийнспан, който бе начело на Федералния резерв в продължение на почти 20 години и през това време намали базовите лихвени ставки на Фед от 9% на 1%.
Реакцията от последните дни, когато фондовите пазари загубиха $4,4 трилиона от капитализацията си и за пръв път след 2008 г. рискуват завършат годината в червено за всички индекси, показва, че "бичият "пазар е приключил, посочва икономистът.
"Ще се изненадам, ако пазарът се стабилизира, а след това тръгне отново нагоре. Това се случи в миналото, "но след като тази вълна приключи, инвеститорите ще имат време да избягат", каза Грийнспан. Американската икономика, според него, рискува да се върне в ситуацията от 70-те и началото на 80-те години на миналия веки, когато ускорението на инфлацията се припокри с ръста на безработицата.
Стратегията на Грийнспан вече е приета от хедж фондовете, отбелязват анализатори. Управляващи активи от 594 млрд. долара през декември инвестираха рекордна в историята сума в държавни облигации на развитите страни (+ 24%), а намалиха инвестициите в акции с 15%, както се вижда от декемврийската анкета на Bank of America.
Държавните облигации на страните от Г7, включени в индекса Bloomberg Barclays, донесоха на инвеститорите 1,16% доход, докато индексът MSCI World се понижи с 6,5%, показвайки през декември рекорден от 1969 г. насам спад.
Облигациите на развитите страни могат да завършат декември с най-добър резултат за последните седем години, което може да се счита за вот на недоверие към глобалната икономика през 2019 година.
Сега наистина няма причина да се навлиза на пазара, но именно моментите на паниката често са и най-ниската точка на падането. Легендарният инвеститор Уорън Бъфет обича да повтаря думите: "Трябва да купувате акции, когато по улиците се лее кръв".
В същото време е очевидно, че е трудно да се изчисли момента на "входната точка", още повече, когато няма фундаментални аргументи за растеж.
Източник: Money.bg