В момента щатските индекси са в безтегловно падане. И докато всички участници на пазара имат чувството, че тяхното понижение няма да спре, факт е, че някой ден това ще се случи. За да разберем обаче, колко още могат да се понижават най-големите в света борсови индекси, ще се обърнем към мнението на експерти.
Специалистите обаче се застраховат - това не е точна наука и сентимента, в среда на повишение на лихвите от страна на Фед, неясен БРЕКЗИТ и търговска война между САЩ и Китай, може да е много труден за прогнозиране.
"Днес пазарът е свръхпродаден. Това означава ли, че няма да продължи да пада? Не!", коментира Джоузеф Таниъс, старши инвестиционен стратег в Bessemer Trust в Лос Анджелис, чиито фонд управлява активи на стойност над 100 милиарда долара.
"Трудно е да се каже къде точно ще е дъното на нещо толкова техническо.", коментира още експертъ.
Очевидно при технически анализ на графиките нещата изглеждат мрачно. В сряда видяхме пробив на ниво на подкрепа, което бе в сила 10 месеца. Понижението под психологическата граница от 2 500 пункта инициира по-нататъшен бърз и рязък спад.
Майк Уилсън от Morgan Stanley, каза по-рано тази седмица, че след потенциален пробив на най-ниското ниво на S&P 500 за 2018-та година, можем да станем свидетели на бързо понижение към 2 450 пункта. И точно това се случи.
Според Ръс Виш, анализатор в BMO Capital, S&P 500 може да се понижи до ниво от 2 445 пункта. Вчера, индикаторът достигна най-ниска стойност от 2 440 пункта.
Майкъл Шоул, главен изпълнителен директор на Marketfield Asset Management LLC, очаква по-негативен сценарий. Той прогнозира, че ако S&P 500 не успее да се задържи над 2500 пункта, то индексът ще се понижи до 2 400 пункта, ниво, което действаше като съпротива по време на лятото на 2017-та година.
"Вярно е, че оценките на щатските акции сега изглеждат много по-разумни, отколкото преди няколко седмици, но това не е съвсем така за световните капиталови пазари, където купувачите са доста малко", коментира още Шоул. "Най-доброто, което може да се каже в момента, е, че сегашната вълна на ликвидация вероятно ще се изчерпи в близко бъдеще."
От върха си през септември, до момента, широкият щатски индекс е загубил 16% от стойността си и е само на около 4% от мечи пазар. В такъв, показателят би навлязъл при потенциално понижение под 2 350 пункта.
Инвеститорите трябва да имат предвид обаче и нещо друго. Ако не видим мечи пазар, то настоящата корекция от 16% надвишава средния спад от около 13% на всички 27 корекции от Втората световна война, които не са били следвани от мечи пазар.
Настоящето понижение обаче, плаши инвеститорите, защото е далеч по-ускорено от традиционното такова. От върха са минали 91 дни, които представляват около три четвърти от средната корекция.
"При този ход на индексите, най-вероятно ще сме в мечи пазар някъде към края на тази година, или началото на следващата", според Лорънс Бенедикт, основател на Opportunistic Trader. "Не мисля, че хората разбират какви са нанесените щети", допълни още експертът.
"Изглежда, че акциите са в "не-рецесионен пазар на мечки", пише Ед Кисълд, главен стратег в Davis Research. Средно тези пазари продължават 213 дни, или с 25.4% по-малко от типичния мечи пазар.
"Цикличните мечи пазари, които не се препокриват с рецесиите, са били по-кратки и по-малко тежки от тези, случващи се в периоди на рецесия", каза Кисълд. В подкрепа на това мнение е липсата на икономически данни, сочещи за спад в брутния вътрешен продукт.
Подобно на данните за икономиката обаче, акциите продължават да падат. Икономистите, които прогнозират ръст на БВП от 3.1% през четвъртото тримесечие, стават свидетели на загуба на S&P 500 с 16% от септември. Този сценарий се случва за пръв път от 2010-та година.
Още по темата:
Умните пари най-негативни от 2008-ма година за пазарите
Всичко за скрития щатски мечи пазар на една графика
Тази лихвена крива вещае сериозни проблеми за щатските индекси