Снимка:Wikimedia
Иcĸaтe дa cтe пo-дoбъp в инвecтиpaнeтo? Cлeдвaйтe тeзи двe инвecтициoнни пpaвилa oт eдин oт нaй-вeлиĸитe инвecтитopи нa вcичĸи вpeмeнa - Уopън Бъфeт. Πpaвилo нoмep eднo - "Hиĸoгa нe гyби пapи". Πpaвилo нoмep двe - "He зaбpaвяй пpaвилo eднo".
Оказва се обаче, че това е много по-трудно, отколкото звучи. Нещо повече – често изглежда почти невъзможно.
Всъщност Бъфет пресилва малко нещата, за да намекне на инвеститорите че трябва да се насочат към дългосрочните инвестиции, както и че не трябва да толерират големите и недопустими загуби.
Защото историята сочи, че загубите са неизменна част от инвестиционната игра. Дори гениалният Бъфет се отличава с години на отрицателен резултат. Разликата е само една – неговият хоризонт е вечност. А при такъв хоризонт, Бъфет няма как да сбърка, защото никоге не би заложил на компания, която има дори и далечна перспектива да фалира.
Бъртън Малкийл, професор по икономика в Принстън и автор на книгата „Разходка по Уолстрийт" и Чарлз Д. Елис, автор на „Как да спечелим играта на губещите", споделят опита си в инвестирането.
"Ние и двамата сме на възраст над 70 години," казват авторите. „На такава е и Уорън Бъфет. Обаче между нас и него има голяма разлика. Той просто е великолепен инвеститор и успява да избегне грешките, които са разбили портфолиата на мнозина. Да вземем два примера:
В началото на 2000 г. портфолиото на Berkshire Hathaway има по-малка доходност от фондове, които са направили голяма възвращаемост от инвестиции в акции на технологични компании. Бъфет обаче отказва да инвестира в компании, които оперират в бизнес, от който той не разбира. Той обяснява на инвеститорите си, че не е специалист в новия и бързо развиващ се интернет-сектор и няма как да прецени коя компания е в състояние да поддържа високи печалби. Тогава някои го обвиняваха, че е остарял и дори му се присмиваха, но кой се смя последен, когато дот-ком балона се спука?
През 2005 и 2006 Бъфет избягваше ценните книжа и дериватите, обезпечени с ипотеки, които влязоха в много други портфейли. Мотивът му - те са прекалено сложни и неясни продукти. Той ги нарича „финансови оръжия за масово унищожение". В крайна сметка, Bershire Hathaway излезе сравнително незасегната от кризата.
Опитвате се да забогатеете бързо
Инвестиционният ви хоризонт трябва да е вечност. Борсата и останалите фондови пазари са добро място за увеличаване на вашите спестявания и подсигуряването на старините ви, а не за бързо забогатяване. Ако целта ви е последното, то по-добре пробвайте късмета си в някое казино, там дори шансовете ви най-вероятно ще са по-големи.
Подходящи инвестиции са тези с поне двугодишен инвестиционен хоризонт. Всяка инвестиция, която изглежда, че може да удвои парите ви за един или два месеца, най-вероятно е много рискова или е „пирамидална схема“.
Този род вложения обикновено водят до големи капиталови загуби, ако сгрешите, затова ги избягвайте.
Изчисленията сочат, че при осъществяване на 15 сделки на месец с доходност от по 5% всяка, инвеститорите биха превърнали 1000 долара в 276 трлн. долара за три години. В действителност обаче това е невъзможно.
Няма как да се реализират непрекъснато печеливши сделки за толкова продължителен период. Възможно е хиляда долара да бъдат превърнати в стотици хиляди или дори милиони, но ключът за постигането на това се крие в постоянството, търпението и времето.
Ползвате твърде голям заемен капитал (ливъридж)
Обикновено инвеститорите ползват заемен капитал, водени основно от стремежа си към бързо забогатяване. Най-общо казано ливъриджът е пари назаем от вашия брокер, които ви позволяват да търгувате със средства многократно превишаващи размера на собствения ви капитал.
Под многократно повече се има предвид сто, двеста, а понякога дори и по-високи числа като 500 и 1000 пъти. Ливъриджът съдейства за това инвеститорите да умножават в пъти своите печалби.
Има един единствен мъничък проблем. А той е, че ливъриджът увеличава не само печалбите, но и загубите на инвеститорите. При ползване на голям ливъридж една единствена грешка води до пълна загуба на капитал.
Трябва да отбележа, че в момента могат да бъдат открити валутни брокери, предлагащи ливъридж от 3000 пъти размерът на вашите средства, като има дори такъв офериращ, „безкраен ливъридж“.
Казано по друг начин, ако имате сметка от 1000 лева благодарение на ливъридж от 3000 ще можете да откриете позиция в размер на 3 000 000 лева. Звучи супер, нали?
Колко обаче ще можете да издържите с такава голяма позиция е съвсем друг въпрос.
В главата на начинаещите инвеститорите най-вероятно ще се появи логично питането, защо брокерите са толкова благосклонни да дават подобни суми назаем?
Няколко са възможните отговори. На първо място, откривайки по-големи позиции, вие ще плащате по-големи такси и комисиони към тях. На второ – те наистина искат да ви направят богати, защото отново ще плащате по-големи такси и комисиони към тях.
Има и още една трета причина, за която малко хора говорят, а именно, че много от брокерите просто не „покриват“ позициите на клиентите си, с което се облагодетелстват от това, че 90% от тях ще си загубят парите, които ще влязат в техния джоб. Този род брокери се наричат маркет-мейкъри. Добре си помислете, дали искате да ползвате услугите на такъв?!
А вие мислите ли си, че винаги можете да познавате?
Ако отговорът е „ДА“, то тогава защо ви е ливъридж? И малък процент печалби всеки път, в продължение на години, ще ви направи богат, дори и да започнете с малки суми. Т.е. не ви трябва да ползвате ливъридж!
Ако все пак смятате, че дори и гениалните инвеститори като Уорън Бъфет правят грешки и отговорът на въпроса „Винаги ли можете да печелите?“, е „НЕ“, то отново не трябва да ползвате заемен капитал. Защото при висока стойност на такъв, ще увеличите загубата си от една единствена грешка до непреодолима стойност.
Например, ако ползвате стандартен ливъридж от 100 пъти, движение във валутната двойка, която търгувате с 1% във вашата посока, ще ви донесе 100% печалба или ще удвоите средствата си. Звучи лесно, нали? Това в крайна сметка е само един процент.
Какво се случва обаче когато валутната двойка падне с 1%? Вие губите целия си първоначален капитал.
Нещо повече, за да ви се поддържа позицията, брокерът най-вероятно ще поиска от вас допълнително обезпечение (маржин кол) още преди достигането на този един процент и ако не внесете допълнително средства, за да се поддържа позицията ви, тя ще бъде закрита много по-рано, от достигането на този 1%.
А знаете ли с колко трябва да мръдне валутната двойка, за да загубите всичко, ако ползвате примерно маржин от 1000 пъти – 0.1%. Това е в рамките на флуктоацията на пазара или на статистическа грешка. Или казано по друг начин, пазарът може да „заличи“ целия ви капитал, дори и после да тръгне във вашата посока.
Общо взето може да се обобщи, че ползването на неразумен ливъридж е в основата на това 90% от инвеститорите да са губещи.
Както казва Уорън Бъфет – много хора да се провалят поради алкохол и ливъридж. Ливъридж е ползването на заемен капитал. Наистина нямате нужда от ливъридж в този свят. Ако сте достатъчно умни, ще изкарате пари и без да ползвате заемни средства, съветва „оракулът от Омаха“.
Поставяте си нереалистични цели
Дали 5-10% е добра възвръщаемост? През 2003 година това не бе така. В условията на рекордно ниски лихви в световен мащаб обаче и рекордно високи нива на много от водещите борсови индекси по света това може да се каже, че е една добра годишна доходност. Не бъдете алчни, защото алчността е лош съветник и често ще ви накара да поемате необмислени рискове.
Прекалена самоувереност
В нашите любими университети Йейл и Принстън, пишат те, психолозите много обичат да дават тестове на студентите, в които ги карат да се сравняват с останалите. Въпросите са от сорта: Мислите ли, че имате повече способности от повечето хора в класа?"
Оказва се, че мнозинството смята, че е над средното ниво! По-голямата част от студентите, също така си мислят, че са над средно ниво в спорта, в танците и т.н.
Същото е и в инвестирането. Проблемът е, че всички си мислят че са над средното ниво. Правим успешна инвестиция, радваме се, но не подозираме, че сме объркали късмета с умението. През 2000 г., по времето на интернет бума беше толкова лесно да мислиш, че си добър инвеститор - цените на акциите се удвояваха и после пак се удвояваха, но това всъщност бяха обстоятелствата, а не ние.
Следвате стадото
Цифрите дават сигурност на хората. Инвеститорите обикновено стават по-големи оптимисти и без да се усетят започват да поемат по-големи рискове в периоди на бичи пазар. За това и спекулативните балони растат, захранвани от самите себе си.
Всяка една инвестиция, която е станала толкова популярна, че е тема за разговори между роднини и приятели, или се коментира в медиите, най-вероятно е неуспешна.
Историята ни показва, че най-лошите инвестиционни грешки са ставали в периоди на еуфория, така е било при балона на лалетата в Холандия през 1630 г., при имотния балон в Япония през 80-те години и т.н. Всички знаят, че не трябва да следват стадото, но всички вярват, че „този път е различно".
По същия начин, по който еуфорията кара инвеститорите да поемат повече риск по време на бичи пазар, песимизмът пък ги кара да разпродават по време на дъно. Хората трябва да разберат, че важното не е каква е днешната цена или дори цената след една година, а каква е цената, която вие ще получите, когато продадете.
Времето
За дълги периоди от време фондовият пазар може да ви донесе възвращаемост от над 9.5%, но това число е валидно само за инвеститора, който е купил акции в началото на измервания период и ги е задържал до края. Доходността на средностатистическия инвеститор е с няколко процентни пункта по-ниска.
Мислите си, че имате повече контрол, отколкото имате
Психолози са установили, че хората често си мислят, че имат контрол над неща, над в които всъщност нямат никакво влияние.
При инвеститорите това се изразява най-вече в увереността, че могат да предвиждат тренда на пазара или цената на движението на дадени акции. Всъщност, колкото и да четете по въпроса и каквито и методи за анализ да ползвате, имайте предвид, че движението на цените на акциите не се подчинява на никакви закони и няма метод, който да ви гарантира 100% прогноза.
Пример: Така наречените „сезонни" прогнози. Да вземем това, което в САЩ наричат „Santa Claus rally" - когато всеки разбере, че цените нарастват между Коледа и Нова Година, то тогава тази закономерност ще изчезне, защото всички инвеститори ще искат да купят в деня преди Коледа и да продадат ден преди края на годината. След това инвеститорите ще започнат да купуват два дни преди Коледа и да продават два дни преди Нова година и така, докато закономерността изчезне.
Плащате прекалено много такси
Минимизирайте сумите, които плащате. Ние прекарахме голяма част от живота си, опитвайки се да разберем, кои фонд мениджъри ще имат най-добри резултати, пишат Малкийл и Елис, и разбрахме, че това е безсмислено. Не гледайте историческото представяне на мениджърите, а таксите. Колкото по-високи са те, толкова по-малка възвращаемост ще имате. Някои казват „Получавате това, за което не плащате". Това не са просто приказки. Малкийл и Елис са изследвали голям брой взаимни фондове в период от 15 години, като са вземали предвид както доходността за инвеститорите, така и таксите по продуктите и установяват, че най-печеливши за тези 15 години са били схемите с най-ниски такси.
Доверявате се на фондовите брокери
Основната задача на фондовия брокер не е да прави пари за вас, а да прави пари ОТ вас. Средностатистическият брокер в САЩ има 75 клиенти, които инвестират общо 40 милиона долара. Той обикновено получава около 40% от комисиона, който вие плащате (разбира се, този процент зависи в различните случаи). Така, че колкото повече хора убеди да плащат (и колкото по-големи суми да инвестират), толкова повече пари ще получи той. Ето защо е толкова опасно да бъдете приятели с брокера си.
Още по темата:
Как да сте успешни на фондовите пазари?
Най-големите сривове на американския фондов пазар
Прост начин да определите кога да купувате и продавате на пазара!
Валута | Цена | Δ% |
---|---|---|
EURUSD | 1.04 | ▲0.24% |
USDJPY | 155.92 | ▼0.32% |
GBPUSD | 1.24 | ▲0.44% |
USDCHF | 0.91 | ▲0.01% |
USDCAD | 1.43 | ▼0.37% |
Референтен индекс | Цена | Δ% |
---|---|---|
Dow 30 | 44 707.00 | ▲0.84% |
S&P 500 | 6 133.12 | ▲0.29% |
Nasdaq 100 | 21 937.00 | ▼0.13% |
DAX 30 | 21 580.10 | ▲1.01% |
Криптовалута | Цена | Δ% |
---|---|---|
Bitcoin | 105 676.00 | ▲1.96% |
Ethereum | 3 255.99 | ▲0.47% |
Ripple | 3.11 | ▼2.19% |
Фючърс | Цена | Δ% |
---|---|---|
Петрол - лек суров | 74.84 | ▼0.51% |
Петрол - брент | 77.74 | ▼0.49% |
Злато | 2 756.01 | ▲0.03% |
Сребро | 25.68 | ▲1.17% |
Пшеница | 558.12 | ▲0.84% |
Срочност | Цена | Δ% |
---|---|---|
US 10 Year | 108.34 | ▼0.17% |
Germany Bund 10 Year | 131.52 | ▼0.18% |
UK Long Gilt Future | 91.84 | ▲0.04% |