Златото се повиши до шестмесечния връх в сряда, след като инвеститорите продължиха да купуват благородния метал, като сигурно убежище и в среда на несигурност за глобалната икономика.
Спот цената на благородния метал добави 0.9% до 1 278.90 долара за унция. За момент жълтият метал се повиши до 1 279.1 долара, което бе най-добрата му стойност от 19-ти юни на тази година.
Опасенията за световната икономика, нестабилните фондови пазари, частичното закриване на американското правителство и критиките на американския президент Доналд Тръмп към Федералния резерв, бяха сред основните причини за повишението на метала.
Инвеститорите все още се тревожат за световната икономика и корпоративните печалби, а доларът и акциите в САЩ отстъпиха от първоначалните си печалби. Близо 75% от акциите от широкия щатски индекс S&P 500 са в мечи пазар.
"Голямото главоболие за инвеститорите инвеститорите е разпродажбата, която видяхме на фондовите пазари, коментарите идващи от Тръмп срещу Фед и дали независимостта на резерва ще бъде под натиск сега", каза Дейвид Сонг, анализатор в DailyFX.
Спот цената на метала се повиши с 4.7% за месеца и е на път за най-голямата си печалба през декември от 10 години.
Частичното изключване на федералното правителство на САЩ следствие на искането на Тръмп за финансиране на гранични стени и критиките от страна на президента към федералния резерв, разтревожиха сериозно пазарите. В допълнение, търговското напрежение между САЩ и Китай, са друг фактор, който поддържа търсенето на злато.
Няма как да не отбележим и факта, че запасите на злато на най-големия индексен фонд, базарин върху цената му - SPDR Gold са се увеличили с около 6%.
Според технически анализатори, перспективите за повишение към 1 300 долара за златото са доста добри. Ако последното ниво бъде преодоляно, можем да видим по-нататъшно повишение на метала с цел 1 360-1 370 долара.
Сред другите метали среброто се повиши с 3% до 15.17 долара, което бе най-високото му ниво от 13 август.
Платината добави 2.1% до 799.30. Паладият се повиши с 0.2% до 1 288,30 долара за унция и продължава да е най-скъпия сред благородните метали.
Петролът поскъпна в сряда, като регистрира най-силната си дневна печалба за повече от две години след изключително силните си загуби предходните сесии. Брентът и американския лек суров петрол добавиха по около 8% към стойностите си, в най-голямото им дневно поскъпване от 30-ти ноември на 2016-та година, когато ОПЕК сключи емблематичното споразумение за намаляване на производството.
"Пазарът все още е наистина загрижен за търсенето", казва Бернадет Джонсън, вицепрезидент на Marketplace в ДърнингИнфо в Денвър.
Американският петрол приключи вчера при ниво от 46.22 долара за барел, или с повишение от 3.69 долара, или 8.7%. Дори и с печалбите за деня, суровината в САЩ все още е загубила близо 40% от затварянето си през октомври при над 76 долара за барел.
Брентът поскъпна с 4 долара, или 8% до 54.47 долара за барел. По-рано суровината достигна най-ниско ниво от 49.93 долара, или ниво невиждано от юли на 2017-та година.
Фондовете са натрупали големи загуби на петролните пазари през тази година, като средният такъв е отбелязал загуба от 7.1%, според данни на Сredit Suisse.
Ръководителят на руската петролна компания Роснефт (ROSN.MM), Игор Сечин, прогнозира цена на петрола от 50 до 53 долара за барел през 2019 г., далеч под четиригодишния максимум от 86 долара за барел брент, постигнат по-рано тази година.
ОПЕК и нейните съюзници, включително Русия, решиха по-рано този месец да намалят производството през 2019 г., като отмениха решението от юни за добив на повече петрол. Комбинираната група планира да намали производството си с 1.2 милиона барела през следващата година.
Още по темата:
Брентът под 50 долара
Бензинът поевтиня с 40 стотинки за два месеца
Колко и кога могат да поевтинеят бензинът и дизелът?