Доналд Тръмп заяви във вторник, че "моментът да се купуват щатски акции не е лош...". Едва ли може да се каже с точност обаче, дали това бе сред причините за вчерашното повишение на индексите с по около 5%. И все пак... Изпълнителната власт, особено в лицето на щатската президентска институция, рядко си позволява да коментира състоянието на пазарите. Тръмп обаче, не е първия президент, който си позволява да дава съвети и коментари за пазара.
Може би най-известният случай на президентска прогноза по отношение на акциите, бе през март на 2009-та година, в разгара на финансовата криза и срива на борсите. Тогава, президентът Барак Обама заяви пред репортери, че „съотношенията цена печалба на щатските компании са близо до точката, където купуването на акции може би е потенциално добра идея."
Коментарът на Обама дойде един ден, след като Dow падна под 7000 за първи път от 1997 г. насам и S&P 500 достигна най-ниското си ниво от октомври на1996 г. Дори и с неотдавнашния срив на S&P 500, той все още е с повишение от над 250% от дъното на 2009-та година. Така че, определено Обама "закова" с прогнозата си.
„Не е нечувано президенти да коментират фондовите пазари. Всъщност, това може да се окаже доста добре за инвеститорите." според Щефан Шмид, професор по политически науки в Държавния университет на Айова. От своя страна Шмид е последвал съветите на Обама и си е купил акции през 2009-та година.
"Тези съвети се оказаха много ценни", коментира още професорът, като добави, че е купува акции на енергийни кмопании след коментарите на Тръмп.
Тръмп често говори за пазара и го използва като барометър за успеха си. След избирането му той е коментирал повече от 35 пъти пазарите на акции, според наблюдатели.
„Президентът Тръмп, за разлика от предишните президенти, е заложил голяма част от икономическия си успех на фондовия пазар. В този смисъл не е лудост да насърчаваме хората да купуват акции ”, каза Дейвид Примо, доцент по политически науки и бизнес администрация в Университета на Рочестър. "Това е нетипично за президентите като цяло, но предвид начина, по който президентът е развил своята икономическа платформа, не е толкова необичайно.", смята още Примо.
Ето някои от коментарите на предишни президенти за щатските фондови пазари:
Джими Картър
Президентът Картър, който беше на власт от 1977 до 1981 г., когато се разразява енергийната криза. Цената на петрола се повишава с 350%, частично заради наложеното петролно ембарго на ОПЕК.
„Мисля, че докато не бъде решен въпросът за енергията и не осъзнаем, че прекомерният внос на петрол води до неблагоприятен търговски баланс, несигурността ще е постоянна и това ще допринася за отрицателни ефекти от повишението на лихвените проценти, както и за фондовите пазари”, каза Картър през 1978 г.
Роналд Рейгън
През октомври 1987 г. президентът Рейгън заяви, че растящите федерални дефицити са помогнали помогнаха да се задейства един от най-големите понижения в историята на Dow Jones, когато индексът спадна с близо 23%. Търговците наричат деня „Черния понеделник“.
„В началото не можех да разбера, че създаването на 14 милиона нови работни места, премахването на инфлацията, намаляването на лихвите, увеличаването на просперитета на хората - биха могли да навредят на фондовия пазар ”, каза той. "Мисля, че всички са изненадани от това. И е вярно, че в този момент пазарът е в много по-добра ситуация, отколкото беше вчера по това време, с почти същия брой продажби на борсова търговия. Но съм много доволен и удовлетворен от действията, предприети досега от Съвета на Федералния резерв и факта, че две от големите банки са намалили лихвените си проценти."
Бил Клинтън
В речта си от октомври 1997-ма година, президентът Клинтън се фокусира върху силата на американската икономика и избягва да говори за фондовия пазар по време на азиатската валутна криза. Неговите коментари дойдоха един ден след като Dow Jones загуби 554 пункта - най-голямата загуба по онова време и довела до временно спиране на търговията на американските фондови пазари.
"Може да е разочароващо, но мисля, че не е нито благоразумно, нито подходящо за един президент да коментира движението на пазара по часове или ежедневно", каза президентът Клинтън тогава.
Джордж Буш
Президентът Джордж Буш говори пред нацията през септември 2008 г., когато финансовата криза се засили, заявявайки, че неговата администрация работи за преодоляване на основните причини за нестабилността на пазара.
„Силно вярвам в свободното предприемачество, така че естественият ми инстинкт е да се противопоставя на държавната намеса. Вярвам, че на компаниите, които вземат лоши решения, трябва да бъде позволено да излязат от бизнеса. При нормални обстоятелства щях да следвам този курс. Но това не са нормални обстоятелства. Пазарът не функционира правилно. Налице е широко разпространена загуба на доверие и основни сектори на американската финансова система".
Още по темата:
Тръмп: Фед да избягва още една грешка
Русия използва социалните мрежи, за да подпомогне Тръмп
Тръмп призова Apple да произвежда в Америка