Някои от най-добре представящите се фондови пазари през 2018 г. са на места, на които най-малко очаквате. Става въпрос за индексите на Русия, Саудитска Арабия, Катар и Бразилия.
В края на годината щатските пазари се гмурнаха дълбоко на отрицателна територия, като основните индекси достигнаха моментно до "мечи пазар". За разлика от тях обаче, някои развиващи се пазари успяха да задържат печалбите си.
Ето някои от най-добре представящите се пазари за изминаващата си вече 2018-та година:
РусияРуският индекс на MOEX (IMOEX.ME) се повиши с близо 11% през 2018 г. след години на слабо представяне и следствие на санкции върху страната.
Петролният гигант Лукойл (LKOH.ME), най-голямата съставна част в индекса, отбеляза ръст от близо 40% през годината. "Газпром" (GAZP.ME), другата двигателна сила на руския пазар добави около 17% към стойността си.
Въпреки слабостта в цената на петрола през последните два месеца на годината, много други компании от руския индекс се радваха на добри печалби и съответно добро представяне на акциите си, коментира Бруно Панетие, главен инвестиционен директор в Old Park Capital.
"Като цяло руският пазар е добър показател съпоставен със западните пазари", коментира още Панетие.
Саудитска АрабияИндексът Tadawul All-Share на Саудитска Арабия (TASI.SR) също отбеляза ръст от около 7% през 2018 г., но ралито не беше подкрепено от прилив на международни инвеститори, според Наим Аслам, главен пазарен анализатор в Think Markets UK.
"Пренебрегвайте какво се случва на пазара в Саудитска Арабия. Той е напълно подкрепян от факта, че правителството се опитва да го поддържа стабилен. Това е очевиден факт.", каза Аслам пред Yahoo Finance UK. "Не виждаме никакви преки чуждестранни инвестиции в тази страна, никакъв интерес от международни инвеститори…. всичко се предопределя от входящите потоци към индексните фондове."
КатарОсновният индекс на Катар също се повиши с около 20% през тази година, което бе сериозно връщане от загубата му с 18% през 2017-та година. Високият профил на съседите на страната, до голяма степен предопределиха и положителния развой на пазара.
Саудитска Арабия и нейните съюзници прекъснаха дипломатически и транспортни връзки с малката държава от Персийския залив в средата на 2017 г., заради твърдения, че Катар подкрепя тероризма. Катар отрече обвиненията.
След инцидента Катар намери стратегии за заобикаляне на проблема и различни търговски пътища, а акциите на много катарски компании се възстановиха.
Например, акциите на Катарската национална банка се повишиха с около 55% през изминалата година. Банката е най-голямата съставна част в индекса на страната.
БразилияБразилският индекс Bovespa също отбеляза силен ръст от 12% тази година, тъй като икономическите перспективи на страната се подобриха, а международните инвеститори върнаха обратно парите си в акции.
"Ключовото послание тук... е, че бразилската икономика се възстановява и ще продължи да прави това през следващата година", каза Андрес Абадия, старши икономист в Pantheon Macroeconomics.
Най-големите губещи на 2018-та годинаОсновните европейски и азиатски фондови пазари регистрираха някои от най-големите загуби през 2018 г. Тарифите и търговското напрежение, бяха сред основните причини за слабото представяне на тези пазари.
Немският DAX 30 се понижи с около 20%, след като напрежението между САЩ и Китай застраши сериозно акциите на автомобилните производители.
Гръцкият основен индекс ASE и ирландският ISEQ претърпяха още по-големи загуби, като и двата индекса спаднаха с по около 25%.
Най-важният китайски борсов индекс - Shanghai Composite загуби 25% от стойността си. Списъкът на най-губещите пазари с понижение от над 20% се попълва още от Турция, Австрия и Дубай.
Американските фондови пазари също пострадаха, но загубите не бяха толкова драматични. Основните индекси намалиха стойностите си с около 5% до 8% от началото на годината.
Какво се случи на БФБ?Ако приключат при настоящите си нива, основните родни индекси - SOFIX и BGBX 40q биха отбелязали понижения от 12.3% и 12.4%.
И двата индекса се доближиха изключително много, но не успяха да навлязат в "мечи пазар" през тази година. Иначе те регистрираха корекции от над 15% от най-високите си нива. Загубите им обаче, не са достатъчни, за да ги поставят в класацията на най-губещите индекси в световен мащаб.
Още по темата:
Щатските индекси близо до дъно?
Dow с най-големия си дневен ръст в историята
Истинската цел за S&P 500 - 2 350 пункта