Сериозната волатилност на фондовите пазари през последната седмица дойде, за да покаже на инвеститорите, че пазарите не вървят само в една посока. И докато инвеститори и анализатори още спорят, дали наблюдаваното рали е "подскок на мъртвата котка", или пък начало на по-сериозно възстановяване, след намиране на дъно, това което трябва да направите е да се подготвите за най-лошото...
И това може да включва дълъг и продължителен "мечи пазар", който да се простре отвъд края на настоящата година.
„Пазарът отиде твърде далеч, твърде бързо, за да повярвам, че ръстът му не е еднодневно чудо.“, смята техническият анализатор Джеф Бирман. Според него 84% от акциите в широкия индекс се търгуват все още под 200-дневната си пълзяща средна.
Цели 95% от акциите в S&P 500 пък, все още се търгуват под 50-дневната си пълзяща средна.
Бирман припомня още, че при 1000-дневното повишение на Dow е имало 114 нови дъна на щатски компании и само един нов максимум. Това е непропорционална статистика, която сочи, че все още може да видим месеци, преди края на корекцията за индексите.
Ето няколко практични съвета, какво можете да направите, за да подготвите портфейла си за един негативен сценарий, според експерти от изданието MarketWatch.
Гледайте 200-дневната пълзяща среднаИма няколко начина да се прецени кога най-лошото е свършило и низходящият тренд е изчерпал своя потенциал. Според експерти, един от най-добрите маркери е 200-дневната плъзгаща се средна на пазара на тримесечен графика.
Настоящият низходящ тренд набира сила веднага щом S&P 500 падна под 200-дневната си пълзяща средна в началото на октомври, след което се опита, но се провали три пъти да се върне над тази линия.
При третия провал в началото на декември пазарът потъна. Когато индексите или отделните акции се повишат над 200-дневната си пълзяща средна и останат по-високи, възходящият тренд вероятно ще набере сила, коментират технически анализатори.
Неуспешните ръстове са уликаОт друга страна, една от характеристиките на мечия пазар са неуспешните ралита. Марк Д. Кук, професионален трейдър и експерт по "мечи пазари", изразява това по следния начин: „Можете да определете силата на пазара по начина, по който той се възстановява, а не по начина, по който се понижава. Повечето хора насочват своето внимание към спадовете, но трябва да получават информация от ралитата. Ако възстановяванията са бавни и тежки, това е улика, че пазарът е близо до преобръщане. Това, което гледам аз е колко е трудно за един пазар да се върне към старите си върхове".
Кук прогнозира, че широкият щатски индекс S&P 500 ще се понижи до 2092 пункта през следващата година.
Вземете мерки, за да се защитите
През този труден период главната цел на инвеститорите и търговците е да намалят риска. Като имаме предвид това, когато има силни повишения, ето някои действия, които можете да предприемете:
1. Продавате губещите акции и взаимните фондовеВъзползвайте се от възможността да намалите губещите позиции, които сте закупили твърде високо. Пазарът често ви дава шанс да излезете с малки загуби, ако желаете да дръпнете спусъка и да продадете. Създайте си предварителен план преди следващото рали, за да знаете кои точно позиции да продавате. Никога не се паникьосвайте - вместо да продавате всичко наведнъж, може би далеч по-добра идея е да намалявате постепенно позициите си.
2. Диверсификация в кешМного инвеститори смятат, че са диверсифицирани, ако имат експозиции към различни отрасли, сектори, или активи. За да се предпазите по време на мечи пазар обаче, трябва да разполагате и с определено количество кеш. Друг вариант е да преминете от акции ориентирани към ръст, към дивидентни компании.
Мислете за кеша и доходите от дивидентите, като застрахователна полица, за да се предпазите в случай на пазарни бедствия. Търговците се защитават с хеджиране (закупуване на пут опции или обратни ETF-и). Целта на паричните средства не е да се реализира печалба, а да се запази портфолиото и да се възползват от възможностите.
3. Никога не търгувайте с марджинКогато търгувате с маржин и пазарът върви срещу вас, ще получите маржин кол - или изискване да довнесете пари, или да закриете част от позициите си. Това е изключително неприятен за всеки трейдър момент, защото обикновено се случва във възможно най-неподходящи момент. Не търгувайте със заемен капитал, закото той освен потенциалните печалби повишава и потенциалните загуби.
Още по темата:
Най-добрите и най-лошите пазари на 2018-та - къде сме ние?
Финансовите съвети, които да следвате през 2019-та година
Най-често срещаните инвеститорски грешки