Всеки път, когато щатските индекси преживеят драматично понижение, обикновено се появяват куп експерти по финансовите телевизии и да обясняват, че нещата ще се оправят. И обикновено това се случва, благодарение на един "рицар на бял кон", като не става въпрос за Фед. А за... наличните свободни средства, или кеша, който стои встрани от фондовите пазари.
Логиката е следната - домакинствата, богатите и институционалните инвеститори държат сериозни резерви в кеш, като гаранция и застраховка срещу криза, както и за да могат да купуват евтино, ако се случи нещо лошо на пазарите.
Когато цените на акциите започват да се понижават, част от този "страничен кеш" започва да влиза в играта и води до възстановяването на индексите и цените на акциите.
С пълна сила важи това и за настоящата ситуация, при която индексът S&P 500 се понижи моментно с 20% и отговори на дефиницията за "мечи пазар", но само за няколко дни.
Федералният резерв на САЩ (Фед) съобщава, че при последното преброяване средствата в цялата финансова система, се държат общо 2.9 трилиона долара в овърнайт депозити на паричния пазар, 4.4 трилиона щатски долара в разплащателни сметки и валута и още 12.1 трилиона щатски долара в спестовна сметки и депозитни сертификати.
Това се равнява на 19.4 трилиона щатски долара в брутни пари и парични еквиваленти, които са в очакване на фондовия пазар. Междувременно, според Фед, общата пазарна стойност на всички щатски акции достига 41.7 трилиона долара.
Или казано по друг начин, за евентуална подкрепа на фондовите пазари са налице около 50% от общата пазарна оценка на щатските акции. Допълнителните данни на Федералния резерв показват, че американските домакинства сумарно притежават американски акции в подобни пропорции - около 20 трилиона долара.
Много от инвеститорите смятат, че ако "спящите пари" се върнат на пазара, това ще инициира сериозен ръст в индексите. Това обаче не е точна така. Защото срещу всяка закупена акция стои една продадена акция. Всеки път, когато някой инвестира, някой друг кешира инвестицията си.
Например, ако някой купи акция на Apple за 150 долара, това означава също така, че някой друг е продал една акция на компанията за 150 долара в брой.
"На пазарите парите никога не могат да бъдат встрани", казва Йоахим Клемент, ръководител на инвестиционните проучвания във Fidante Capital. "Всеки път, когато някой продава стока, някой друг трябва да я купи със собствените си пари. Така че паричните средства просто се преместват от един инвеститор в друг."
Тези, които "намесват" аргумента за парите встрани са или нечестни, или попадат под един от най-старите трикове в света, описани в книгата "Заблудата на композицията".
Още по темата:
Щатските индекси с 14% надценени?
Какво мисли за пазара човекът прогнозирал Dow при 20 000 пункта?
Щатските индекси - накъде през 2019-та година?