Има добри шансове йената да се засили и да достигне нива от 100 йени за долар, следствие на забавяне на световния икономически растеж и търговското напрежение между САЩ и Китай, заяви бивш ръководител на японската централна банка.
И докато това ниво едва ли ще се хареса на централната банка, защото скъпата йена задушава ръста на икономиката, финансовата институция едва ли ще има какво да направи по въпроса, според Казуо Мома, бивш ръководител на японската централна банка, цитиран от Bloomberg.
"Колкото и в лошо състояние да е японската икономика, централната банка не може да добавя повече стимули”, каза още Мома.
Също така би било трудно да се оправдае каквато и да е пряка намеса на правителството в курса на йената, освен ако няма очаквания за икономически срив, подобен на този след земетресението в страната през март на 2011-та година, коментира още Мома.
Банката едва ли ще има много възможности да се бори с потенциална рецесия, която обаче е малко вероятна, след шест години на радикални стимули, смята още експертът. Арсеналът на централната финансова институция е изчерпан, а страничните ефекти от политиката се натрупват във финансовата система и на пазарите.
"Няма ефективни политически мерки, чиито ползи очевидно да надхвърлят страничните ефекти", каза още Мома.
Нервните инвеститори изпратиха йената сериозно нагоре през изминалата седмица, следствие на срива на финансовите пазари и търсенето на "спасителни активи". Йената поскъпна спрямо долара до най-високото си ниво от девет месеца.
По-слабата валута и световното търсене са ключови двигатели на японската икономика, зависима от износа. През последните години, печалбите на японските компании се радват на здравословен ръст, което захранва и бизнес инвестициите в страната.
Дори и без рецесия обаче, японската централна банка е изправена пред сериозни предизвикателства, каза Мома. Пазарите най-вероятно ще останат нестабилни през първата половина на годината, а прогнозите за ръст и инфлация е много вероятно да бъдат намалени на предстоящата среща на ЯЦБ на 22-23 януари.
Харуфико Курода и колегите му, най-вероятно ще останат само наблюдатели на събитията през тази година, предвид на малкото мерки, които могат да предприемат. Ако икономиката се нуждае от помощ, то това ще може да се случи само с увеличение на правителствените разходи, заключава Мома.
Целта на японската банка за инфлация от 2%, най-вероятно за поредна година ще остане извън рамките на възможното. Дори и инфлация от 1% в Япония ще е трудно достижима цел, смята още Мома.
Средната прогноза на анализаторите, от проучване на Bloomberg, показва очаквания за поскъпване на йената до края на новата година.
Според Марвин Барт от Barclays, японската валута може да достигне нива от 107 йени за долар до края на тази година. За сравнение рано тази сутрин един долар се разменя при нива от 108.20 йени.
Поскъпването на японската валута ще дойде от търсене на начини за диверсификация на портфейлите на инвеститорите, насочени към рискови активи.
"Йената е доста подценена от дългосрочна историческа перспектива. Прогнозата за 107 йени за долар не сочи очаквано огромно поскъпване на японската валута, но е по-добро от очакванията за останалите валути", коментира Джингуи Пан, стратег в IG Asia Pte.
Още по темата:
Йената - големия победител на 2019-та година?
Турската лира с фалстарт през 2019-та година
Ердоган спечели изборите - какво следва?