Серия от негативни данни дошли от Китай и Европа, доведоха до понижение за водещите европейски борсови индекси.
Немският DAX 30 загуби 64 пункта от стойността си, или 0.6%, около 2 часа преди да затвори, докато френският САС 40 се понижи с 0.7%. Най-голяма бе загубата при британския FTSE 100 - намалил стойността си с 1%, или близо 70 пункта.
Щатските индекси стартираха деня също на отрицателна територия, водени от негативните данни за търговския излишък на Китай.
Официалните данни показват, че икономиката на Китай се е задържала стабилна, през по-голямата част от миналата година, сериозни признаци за забавяне са налице към края на годината. Общият износ на Китай през декември неочаквано се е понижил с 4.4% в сравнение с предходната година - най-големият месечен спад от две години, показват данните на митниците в понеделник.
Вносът също неочаквано се сви през декември - спад от 7.6%, отбелязвайки най-големия спад от юли 2016 година.
От друга страна Китай е регистрирал рекорден през изминалата година търговски излишък със САЩ в размер на над 320 милиарда долара, което подхранва опасенията за напрежение при преговорите за намиране на решение за търговската война между двете суперикономики.
Индустриалното производство в страните ползващи еврото, като официална валута се понижи с най-много от почти три години през ноември, което повдигна въпроса за способността на икономиката да си възвърне инерцията след силното забавяне.
Производството се понижи с 1.7% през ноември, което бе повече от прогнозите на икономистите. За слабите данни съдействаха редица фактори, като по-лошото време и по-слабото глобално търсене.
Фондовите пазари паднаха като разочароващи данни от Китай и еврозоната прозвуча още по-тревожно за състоянието на световната икономика.
Стойностите на търговията от Китай показват, че износът е най-големият месечен спад за две години, докато броят на промишленото производство от еврозоната пропусна прогнозите.
Вниманието на инвеститорите започва да се насочва към сезона на тримесечните резултати, като данните от Citigroup показваха неочакван спад в тримесечните приходи. Акциите на банката се понижиха с 0.6% при старта на търговията си.
Инвеститорите отново започнаха да се насочват към "спасителни актив", като се повиши търсенето на злато, йени и държавни облигации, докато цената на петрола се понижи.
Компонентите на китайския CSI 300 затвориха с 0.9% надолу, отстъпвайки от триседмичния си връх постигнат в петък, който се случи след очакванията за пробив в преговорите между двете страни.
В Хонг Конг индексът Hang Seng се понижи с 1.6%.
Суровият петрол от сорт брент се понижи с 1.4%, връщайки се до 59.63 долара за барел, или под психологическата граница от 60 долара. През изминалата седмица контракта отбеляза повишение от 6%.
Още по темата:
Най-привлекателните и най-слабо привлекателните сектори за 2019 г.
UBS: Дръжте парите си на фондовите пазари
Евро долар - приключи ли спадът?