Щатските пазари регистрираха драматично понижение през декември и още по-драматично завръщане в началото на тази година. Сега всички си задават въпроса - накъде? А според някои експерти, като Том Лий, най-лошото може все още да не е отминало, или най-малкото да видим тест на дъната от декември, по подобие на случвалото се в миналото.
Друг експерт, който смята, че щатските акции все още са скъпи е Марк Хулберт. Той посочва шест причини защо все още за инвеститорите е твърде рано да се връщат към пазарите.
Да, акциите в момента са далеч "по-евтини" в сравнение с върха през септември. От историческа гледна точка обаче, те все още са надценени и то с нива, които могат да сочат към потенциален спад с между 15 и 20%.
На първо място, през януари на тази година пазарът е по-надценен в сравнение с между 67 и 95% спрямо три дозини пазарни върхове, които са се появявали при бичи пазари, сппоред данни на Ned Davis Research.
Ето и някои неща, които би трябвало да притесняват настоящите инвеститори на пазарите:
• Съотношението цена-счетоводна стойност е по-лошо от това през 22 от 29 основни върха от 1929-та година.
• Съотношението цена-продажби е по-лошо в момента от 18 от последните 19 върха от средата на 50-те години на миналия век.
• Дивидентната доходност на широкия индекс S&P 500 в момента е при ниво от 2.3%. В 31 от последните 36 бичи пазари от 1900-та година, дивидентната доходност е била по-висока.
• Цикличното съотношение цена-печалба е при ниво от 29. Съотношението е било по-ниско от това днес при 32 от последните 36 върха по време на бичи пазари от 1900-та година насам.
• Така нареченото “Q” съотношение, което се изчислява като се раздели пазарната стойност на разходите за заместване на активите в момента е по-високо, отколкото е било в 30 от върховете при последните 36 бичи пазари.
• P/E съотношението, в момента е при ниво от 18.4, което е по-високо от 67% от върховете на последните бичи пазари.
Как отговаряте биковете на тези твърдения?Най-общо, те отдават много по-голяма тежест на фондовите пазари от последните 30 години, като твърдят, че няма място за сравнение спрямо пазарите отпреди един век. А съотношението цена-печалба сега е с над 10% под средното си за последните 30 години.
Още няколко аргумента, че щатските индекси са скъпиВ момента около 50% от спестяванията на щатските домакинства са в акции, спрямо 44% в исторически план.
С други думи, щатските домакинства са с експозиции в акции подобни на тези през 60-те години на миналия век, както и през 2000 и 2007-ма година преди кризите. Всички тези случаи са били последвани от лоша възвръщаемост в последствие.
В допълнение акциите са били относително евтини, когато пазарната капитализация на пазара е под 100% от БВП. Към днешна дата, това съотношение е 130%. Този процент, прогнозира отрицателна доходност за инвеститорите от -0.7% в средносрочен план.
Лихвите по 10-годишните щатски държавни облигации към днешна дата са около 2.7% на година. В един консервативен вариант, при който инфлацията е 2%, то това оставя реален доход на инвеститорите в тези инструменти от едва 0.7%.
Инвеститорите трябва да мислят по следния начин… Ако избирате акции и облигации за вас, едва ли искате да купите нещо, което е скъпо. Гледайте за добри бизнеси в добри сектори… Имайте в известна степен погледа на контраинвеститор. Ако нямате такъв начин на мислене, никога няма да сключвате много добри сделки. Научете се как да гледате на риска в бизнеса.
Още по темата:
Как да търсите по-висока доходност от тази на депозитите?
Как да инвестирате в среда на висока волатилност?
Бик или мечка - ето как да изберете страна!
Т. Лий: Щатските индекси ще тестват дъната си