Изминалата 2018-та година беше феноменална за щатския долар, след като доларовият индекс се повиши с над 9% от най-ниското си ниво през февруари. Тази сила, доведе до спад на останалите основни валути - от еврото до японската йена и австралийския долар.
Нищо на пазара не бе по-важно от апетита на инвеститорите за щатски долари през 2018 г. И движението на долара определяше до голяма степен накъде ще се движат всички останали основни валути.
И понеже инвеститорите се вълнуват основно от движението на основните валути, сега ще представим очакванията за валутите, които в най-голяма степен са определящи за пазара през 2019-та година:
Американският доларДобрите времена за щатската валута, може да се каже, че са свършили. Тенденцията при зелените пари се измести през 2018 г., когато акциите се сринаха и икономиката започна да се забавя.
За съжаление през тази година няма да липсват по-нататъшни рискове и заплахи пред най-голямата световна икономика. Волатилността се увеличава, разходите по заеми се увеличават, кредитите се свиват, жилищата забавят ръстовете на цените и продажбите си. Нищо от изброените фактори не е добре за щатския долар.
В допълнение, влошаването на бизнес-климата, до голяма степен следствие на търговската война между САЩ и Китай, може да накара Фед да преразгледа позициите си по отношение на повишението на лихвите. Прекратяване на тази политика пък, може да има изключително негативно въздействие върху щатската валута.
Според пазарни наблюдатели доларът е най-уязвим към понижение спрямо йената, в среда на повишаваща се несигурност, която води до увеличение в търсенето на "спасителни активи", като йената.
Британският паунд2019 ще бъде критична за британската лира. Обединеното кралство трябва да напусне Европейския съюз на 29 март и условията за излизане все още не са решени. Премиерът Тереза Мей оцеля при вот на недоверие, но тя е изправена пред голямото предизвикателство да се опита да прекара постигнатото с ЕС споразумение през парламента.
Сега Brexit се оповава на ирландския проблем за подкрепа, който по същество се свежда до това дали Северна Ирландия ще остане в границата на ЕС завинаги, или Великобритания ще може да упражнява контрол върху територията някъде в бъдеще.
Аргументите на Мей са сведени до това: това е най-добрата сделка, която може да получи Великобритания и ако Парламентът не я одобри, Великобритания ще се изправи пред твърд Brexit, който може да бъде опустошителен за икономиката на Великобритания.
От страна на ЕС, въпросът е дали да се откаже от принципа си на напълно отворени граници в рамките на съюза, или просто да играе политическата игра на Мей и да се надява на втори референдум, пред икономическа криза.
Засега пазарите продължават да вярват, че здравия разум ще надделее и че Великобритания ще остане в митническия съюз през 2019 г. Въпреки това, хаосът и сътресенията на британската политика подкопават доверието на инвеститорите и търговците остават предпазливи.
Ако Парламентът одобри сделката, можем да видим поскъпване на GBP / USD до 1.30, но ако Великобритания напусне ЕС без споразумение, стерлингът може да падне до 1.23, според пазарни наблюдатели.
ЕвротоЕврото празнува 20-ия си рожден ден, а това ще е свързано и с много промени в региона. Жан Клод Юнкер ще се оттегли от длъжност като председател на Европейската комисия и Марио Драги ще напусне поста си на председател на Европейската централна банка.
Двамата осигуряваха до сега стабилно лидерство в еврозоната, през последните няколко години, изпълнени с политически и икономически препятствия.
Изминалата година беше трудна, тъй като във Франция, Испания и Италия ескалираха икономически и политически кризи. Въпреки това 2019 г. следва да бъде много по-добра година за растеж, в среда на ниски лихвени проценти, слаба валута и ниски цени на петрола, които осигуряват така необходимия тласък за икономиката.
Председателят на ЕЦБ Драги може също да повиши лихвените проценти като последно сбогом, преди да се оттегли през октомври. Перспективата за по-силен растеж и затягане на паричните средства означава, че можем да видим еврото да се върне обратно до 1.17 спрямо долара, до края на 2019 година.
ЙенатаЙената може да продължи да поскъпва и да приключи годината като най-големия победител спрямо долара, коментират пазарни наблюдатели. Японската валута показа, че може да се повишава в моменти на политическа несигурност, като бюджетната криза в Италия и несигурността покрай БРЕКЗИТ.
Търговската война между САЩ и Китай и проблемите на фондовите пазари, са други фактори, които могат да продължат да оказват благоприятно въздействие върху японската валута.
В същото време делът на японската валута в световните валутни резерви нарасна до 5% през третото тримесечие, което е най-високото ниво от 16 години.
След като докосна най-слабото си ниво за 2018-та през октомври, йената започна да поскъпва, в среда на глобална нестабилност на фондовите пазари.
При липсата на фактори, които биха могли да вдъхнат доверието на инвеститорите в рисковите активи и глобалния растеж през 2019 г., експертите прогнозират йената да остане силна и предпочитана спрямо останалите основни валути.
Средната прогноза на анализаторите, от проучване на Bloomberg, показва очаквания за поскъпване на йената до края на новата година.
Поскъпването на японската валута ще дойде от търсене на начини за диверсификация на портфейлите на инвеститорите, насочени към рискови активи.
Още по темата:
Какво да очакваме от водещите централни банки през 2019-та година?
Йелън: Може да сме видели последното повишение на лихвите!
Какво ще се случи, когато Фед повиши лихвите?