Горещият биткойн вече е в историята. През 2017-та година, когато най-голямата и стара криптовалута поскъпна около 25 пъти, редица анализатори споделяха мнението, че слабостта на златото до голяма степен се предопределя от пренасочване на инвестиции от него към криптовалути.
Дали сега обаче, няма да се случи напълно обратното? А именно пренасочване на част от капиталите на търгуващите с криптовалути към благородни метали и по-конкретно към златото?!
След като не успя да пробие психологическата граница от 4 000 долара през три поредни седмици и само година, след като се търгуваше при нива от над 12 000 долара, биткойнът отново пое надолу. Рано тази сутрин дигиталната валута се разменя при нива от под 3 500 долара за монета.
Налице са признаци, че инвеститорите в биткоин започват да се насочват към по-традиционни суровини, според Ян Ван Ек, главен изпълнителен директор на Van Eck Associates.
"Мисля, че биткойнът изтегли част от търсенето при златото през 2017-та и 2018-та година. Интересен е фактът, че в наскорошно проучване, което направихме сред 4000 инвеститора в биткойн, то тяхната инвестиция номер едно през 2019-та година на практика е златото", коментира Ван Ек пред изданието "ETF Edge" на CNBC.
Биткойнът поскъпна близо 25 пъти през 2017-та година, като за същия период златото добави едва 4% към стойността си. Повече от година след върха на криптовалутата, тя е поевтиняла с 82%, докато златото едва с 2.5%.
"Може да е много трудно инвеститорите отново да се върнат към биткойна и да зарежат златото от тук нататък", според Тим Сиймор, основател и главен инвестиционен директор на Seymour Asset Management.
"Не само че загубихме цялата ликвидност при биткойна, но започва да се поставя под въпрос и екзистенциалното съществуване на блокчейн технологията. Биткойнат доказа, че не е подходящо място за съхранение на стойността, което до голяма степен накара много инвеститори да смятат, че могат да заменят златото с него. Оказа се обаче, че златото е един от малкото варианти за съхранение на стойност", каза Сиймор в интервю за финансовото издание CNBC.
Един от начините да се изиграе потенциалния по-нататъшен ръст на златото е, чрез индексни фондове базирани на златодобивни акции.
"Акциите на златодобивните компании са работили изключително добре за инвеститорите през последните два-три месеца...", коментира още Ван Ек.
Индексният фонд GDX, следящ представянето на златодобивните компании се повиши с 14% през четвъртото тримесечие на годината, което бе най-доброто му представяне от второто тримесечие на 2016-та година, докато S&P 500 загуби 14% от стойността си. Доброто представяне на GDX обаче, не се пренесе и през новата 2019-та година, като индексният фонд се повиши с по-малко от 1% през януари, на фона на ръста от 6% за широкия индекс S&P 500.
Какви са приликите и разликите между биткойна и златото?
Цената на златото и на биткойна като непроизводствени актив, до голяма степен се определя от търсенето и предлагането.
За търсенето отговарят фактори като – индексните фондове (хеджфондове при биткойна, защото все още няма одобрени индексни такива), бижутерийния бизнес, търсенето от страна на централните банки и спекуланти и търсенето на физическо инвестиционно злато.
Предлагането е относително постоянна компонента (определяно от залежите на злато и фиксирания брой на биткойни, които могат да излязат в обръщение). За разлика от златото обаче, където намирането на нови „залежи на злато“, могат да доведат до ръст в предлагането, това на биткойн е далеч по-фиксирано.
Как стоят нещата при криптовалутите?
Може да се каже, че криптовалутите в известна степен приличат на златото. Те нямат вътрешна стойност. Те могат да се превърнат в начин за съхраняване на стойността. В бъдеще цената им може да се въздейства до голяма степен от търсенето на акции на базирани върху тях индексни фондове.
Ситуацията обаче, при криптовалутите се усложнява много повече. Първо, те нямат корелация с никой друг актив. За сравнение златото е корелирано с движението на долара.
Криптовалутите нямат корелация с геополитечески рискове. Търсенето на криптовалути все още не се предопределя по направление на централните банки, като липсват много фондове, базирани върху движението в цената им.
Криптовалутите могат да са обект на регулация, за колкото и децентрализирани да се представят. Последните доказателство за това дойдоха по направление на Китай.
Криптовалутите, могат да станат обект на киберкражби. Като тук разбирайте не само кражби от електронни портфейли, но и кражби от измамни схеми, нерегулирани борси, измамни търговци и т.н. Да не говорим, че от всички нови криптовалути, които излизат непрестанно и обещават на инвеститорите да ги направят богати, много изобщо няма да съществуват след известно време.
В този ред на мисли, златото може да се определи, като далеч по-сигурен за инвеститорите инструмент.
И все пак, предлагането на златото е ограничено. За разлика от това, предлагането на криптоваулти, може да е неограничено. Това, че предлагането на биткойн е ограничено до 21 милиона монети, не означава, че криптовалутата не може да се раздели на още 100 други монети, които да наводнят предлагането. В допълнение, виждаме, че непрестанно излизат нови дигитални валути, с големи обещания и празна кошница.
Въпросът, който би следвало да си задават инвеститорите е ще съществуват ли криптовалутите в бъдеще. Защото златото ще е там…, макар и да може да е много по-слабо отколкото е в момента.
Следващият въпрос е, кои криптовалути ще оцелеят и можете ли правилно да прецените и прогнозирате това. Нещо като да откриете следващия Facebook или Apple.
Още по темата:
Случилото се с биткойна вече се е случвало... с биткойна!
Как на практика да си купите биткойн?
Защо SEC отхвърля молбите за индексен фонд върху биткойна?