Най-големият европейски мениджър на активи харесва пазарите на Индия, Русия и Чили сред развиващите се пазари, като смята, че те ще се справят по-добре от тези с по-слаби фундаментални и политически рискове на фона на очакваното забавяне на глобалното развитие.
От Amundi Asset Management (Амунди Асет Мениджмънт), която управлява активи на стойност около 45 милиарда щатски долара, също така са бичи настроени по отношение на акциите и облигациите в Китай, Индонезия, Чехия, Бразилия и Перу, според Паскал Бланк, главен инвестиционен директор на групата в Сингапур.
Посочените страни предлагат високодоходни валути с устойчиви нива на дълг и ръст на доходите, както и паричната и фискална способност да противодействат на забавянето на икономиките им, смята Бланк.
Amundi се присъединява към Morgan Stanley и Goldman Sachs Group Inc., които са позитивно настроени за развиващите се пазари и които се очаква да се възстановят след най-големите си загуби от три години през 2018-та. Оптимизмът за облекчаване на търговското напрежение и по-слабо агресивен Фед, дават позитивни нотки.
"Двете макроикономически заплахи - основно доларът и по-високите лихвени проценти, идващи от САЩ - са вече зад нас", прогнозира още Бланк.
Разбира се, не всички анализатори са оптимисти. Налице са и и мечки, като HSBC Holdings Plc, откъдето твърдят, че растежът в развиващите се икономики е разочароващ и трябва да се подобри, за да оправдае по-високата възвръщаемост на финансовите пазари.
Когато става дума за пазари, които да се избегнат, от Amundi сочат основно платежния баланс, като ключов фактор за инвеститорите. Поради тази причина, те препоръчват на инвеститорите да избягват пазари, като Турция, ЮАР и Аржентина, заради дефицитите им.
Страни като Аржентина, Южна Африка и Нигерия са изправени и пред рискове от предстоящите избори, смята още Паскал Бланк.
Развиващите се пазари бяха първите, които бяха засегнати от по-високите лихвени проценти и по-силния долар преди около една година. Те ще бъдат и първите, които ще се появят като възможност, смятат още експертите на Amundi.
От инвестиционното дружество предпочитат още пазарите на страните, в които централните банки имат възможност да намалят лихвените проценти, за да компенсират признаците на забавяне.
"Ако приемем, че няма да видим рецесия в САЩ, то забавянето е добра новина. Иначе потенциална щатска рецесия би била истинско предизвикателство за развиващите пазари", смята още Бланк.
Amundi е предпазлив още и към Мексико, заради проблема с граничната стена, която може да има лоши последствия, като влошаването на отношенията със САЩ.
Още по темата:
Най-предпочитаните фондове в Европа
Една изненадващо секси инвестиция за 2019-та година
Как да се подготвите за мечи пазар?