За инвеститорите в биткойн, които се надяват 2019-та година да е много по-добра от изминалата, когато криптовалутата загуби над 80% от стойността си, ситуацията все още не се променя особено много към по-добро.
Всъщност, биткойнът е на път да отбележи още един месец на спад, през януари, което би било шестия пореден месец на спад. А това, не се беше случвало никога досега в историята на най-старата криптовалута, според данни на Dow Jones Market Data, които датират от юли 2010 година.
Губещата серия за биткойна започна на 1-ви август миналата година, когато се разменяше при нива от 7 700 долара за монета. Оттогава той се срина с повече от 50%, като най-мрачните му дни настъпиха през ноември, когато след понижение под подкрепата от 6 000 долара, криптовалутата поевтиня до 2 500 долара.
Сега инвеститорите си задават само един въпрос - ще приключи ли рекордно дългия спад на биткойна през януари, или ще видим по-нататъшни трудности? А отговорът едва ли е лесен и най-вероятно ще зависи от няколко ключови фактори.
Травис Клинг, основател на Ikigai Asset Management, смята че трябва да видим много повече приключване на проекти свързани с нови дигитални монети, повече негативни заглавия от сорта на "криптовалутите са мъртви" и още регулации от SEC, преди да можем да кажем, че сме видели дъното.
Според анализаторът, индустрията се нуждае от едно последно истинско разтърсване, от което да "окапят" и последните крипто-маниаци, за да има потенциал за повишение в цената на биткойна и останалите дигитални валути.
„Има случаи като дот-ком-балонът, където революцията е реалност, но вълненията на инвеститорите са преждевременни. В крайна сметка обаче, технологията успява да се наложи, а десетилетие по-късно, технологичните компании са при рекордно високи цени. Ще направи ли Bitcoin същото след 10 години? Съмнявам се", пише Клинг в имейл до финансовото издание MarketWatch.
Първо, магическото нещо за биткойна, че съгласно създаването му има фиксиран брой, който може да се досатви на пазара. Това трябваше да предотврати манипулациите и инфлацията.
"Биткоините ще станат по-ценни с течение на времето и тяхната популярност ще се увеличи". Това беше логиката, която инициира до голяма степен балонът при криптовалутата.
Тази логика обаче, не функционира в момента, когато криптовалутата е загърбена от масовите инвеститори, а пазарът стана свидетел на безброй много форкове и създаването на нови и нови дигитални валути.
От друга страна, за инвеститорите има и добри новини. Всъщност, биткойнът е отбелязвал печалба през февруари във всяка от последните четири години.
Днес биткойнът се разменя при нива от 3 400 долара, което е с над 80% под най-високите му нива от близо 20 000 долара, регистрирани преди около година.
Факторите които могат да инициират поскъпване на биткойнаБъдещи фючърси на Nasdaq: Q1 на 2019
Nasdaq оповести перспективата за пускане на собствените фючърси върху биткойна през 2018 г. и след като влязохме в 2019-та, борсата може и да се насочи към спазване на обещанието си през първото тримесечие на тази година.
Но тези обещания все още са малко неясни. Борсата не е предоставила много подробности относно начина, по който фючърсите ще оперират, нито пък даде много информация за датата на стартиране. На този етап се знае, че очакваната дата за стартиране е някъде през първото тримесечие, а Nasdaq си партнира с VanEck, за да изчисли цените с индекса на VanEck MVIS Bitcoin.
Както и собствените фючърси на Bakkt, Nasdaq все още не е получила зелена светлина от CFTC, за да започне търговия с фючърсите.
Още по темата:
Най-важните дати за инвеститорите в биткойн
Какви са приликите между биткойна и златото?
Биткойнът - първо 50 000 долара а после и 250 000?