Промяната в тона на Федералния резерв може да означава, че инвеститорите трябва да преразгледат времето на инвестиционния цикъл, според експерти на JPMorgan Chase & Co.
Това може да означава, че инвеститорите трябва да загърбят опасенията за рецесия за сега, смятат от щатската финансова институция.
Миналата седмица Фед съобщи, че е загърбил плановете си за повишение на лихвите, поне засега и ще е много по-търпелив към тяхното по-нататъшно увеличение. В същото време резервът ще се отнася много внимателно и с плановете си за намаляване на своя баланс.
Промените в тона на Фед вече бяха приветствани от инвеститорите в акции, които повишиха S&P 500 с 2.5% за три сесии. Инвеститорите на валутните пазари все още се опитват да се ориентират в новата обстановка, а търсенето на злато се е повишило сериозно, както от страна на индивидуални, така и на институционални инвеститори.
Освен непосредствените последици, корекциите на Фед водят до предишните съвети на финансовата институция JPMorgan към инвеститорите, че трябва да обмислят преминаването към неутрална и дефанзивна позиция през втората половина на 2019 г., за да се позиционират към "трайни предизвикателства през 2020 г.".
„Ако Фед не се притеснява от пълна заетост, по-толерантен е към повишаването на инфлацията и по-малко нетърпелив да премине към рестриктивна политика, тогава 2020 г. може би няма да е година да се мисли за рецесия" пишат стратези на JPM водени от Джон Норманд.
Много от активното ценообразуване при активите на финансовите пазари, включват рискови премии за очаквания за забавяне на световния икономически растеж, от настоящите си темпове, смята още Норманд.
Циклично ориентираните индекси в S&P 500, както и европейските производители на автомобили, китайските акции, Topix, развиващите се пазари и компаниите от минодобивния сектор „все още се търгуват, сякаш глобалният растеж се движи с около един процент по-слаб от сегашните 2.6%“, се казва в доклада.
JPMorgan достига до посочената цифра, като намаля годишното повишение на индекса PMI, сравнявайки действителната с прогнозираната възвръщаемост, и премахва рисковата премия от предполагаемия глобален темп на растеж.
"Тази рамка е доста груба в това, че е на база на една-единствена променлива, като глобалния PMI и обяснява само около половината от вариациите в по-голямата част от възвращаемостта на тези активи", пишат стратезите. "Но тъй като сигналът е в съответствие с тези на други основни рамки, ние смятаме, че може да се твърди, че дори скромните подобрения в световния растеж могат да тласнат пазарите по-високо, защото няма доказателства за надценяване."
Още по темата:
Щатските индекси - накъде през 2019-та година?
Защо щатските индекси могат да са лоша инвестиция през следващите години?
Тази лихвена крива вещае сериозни проблеми за щатските индекси