До момента през новата 2019-та година акциите на малките компании се радваха на изключително добро представяне.
Индексният фонд IShares Russell 2000 ETF (IWM), който следи представянето на малките компании в САЩ се е повишила с повече от 11% през 2019 г., затваряйки петък с трети пореден седмичен ръст. За сравнение, S&P 500 ETF (SPY) SPY добави 8% към стойността си.
Кевин О'Лиъри, съосновател на O'Leary Funds и ко-домакин на "Shark Tank", прогнозира наскоро пред CNBC, че малките компании най-вероятно ще продължат с по-доброто си представяне и до края на тази година.
"Данъчните реформи все още не са постигнали пълния си ефект и тъй като данъчният кодекс току-що бе пренаписан за всички тези местни компании, доброто представяне ще продължи. Не забравяйте, че повечето от продажбите на компаниите от Russell 2000 са вътрешни", каза О'Лиъри в понеделник. "Пазарът тук носи предимствата на дерегулацията и данъчната реформа по начин, който няма аналог на друга географска ширина."
О'Лиъри коментира, че е поставил 20% тежест на малките компании в портфейла си, като вярва, че те ще продължат с изпреварващото си представяне и през останалите месеци до края на годината.
Един от факторите, които също облагодетелстват групата, е диверсификацията им, добави Боб Пизани, домакин на предаването "ETF Edge" по CNBC.
Докато 10-те най-големи компании от индексния фонд SPY са с 21-процентно тегло, топ 10 на компаниите в IWM съставляват едва 3% от теглото му.
"Очевидно има много повече акции в портфейла", казва Дейв Надиг, управляващ директор на ETF.com. „Част от проблема с големите индекси, като например - S&P 500 е, че те са склонни да се разводняват с много на брой средно големи компании, като в същото време основна част от теглото им е съсредоточено в малък на брой компании. Очевидно тези проблеми не са налице при малките компании", коментира още Пизани.
Разбира се, трябва да се отбележи, че малките компании си имат и своите противници и недостатъци.
„На база бъдещото си съотношение цена-печалба, малките и средно-големи компании се търгуват в момента при 98-ят си промил с най-високи финансови оценки, спрямо 87-я за големите компании“, коментират експерти от финансовата институция Bank of America Merrill Lynch. „Предвид на това, че малките компании, се търгуват в момента при финансови оценки, подобни на тези отпреди пукането на технологичния, балон, според нас, те не предоставят особено добри перспективи за доходност в дългосрочен план“, коментираха още анализаторите на банката.
Ако инвеститорите, започнат да се опасяват от високите финансови оценки, то малките компании и индексните фондове, базирани на тях, ще са сред най-силно засегнатите, коментират още от банката.
Експертите съветват инвеститорите, да пренасочат вниманието си в по-голяма степен към малките компании, изплащащи дивидент. Те са се представяли по-добре, в исторически план, от големите компании изплащащи дивидент, като в същото време са се отличавали с по-малка волатилност.
Още по темата:
Vanguard: Между 4 и 6% доходност на щатските пазари
Една изненадващо секси инвестиция за 2019-та година
Защо да изберете индексен пред хеджфонд?