Британският паунд се понижи днес, след първото за тази година решение на централната банка на Великобритания, в което финансовата институция запази лихвите без промяна. Това съвпадна с очаквания на анализаторите.
Централната банка заяви, че е необходима продължителна и постоянна политика на постепенно затягане на монетарната политика, предвид нейната прогноза за инфлацията, но предупреди за различни фактори, които могат да натежат над икономиката на страната.
Базовият лихвен процент остава непроменен при ниво от 0.75% на годишна база. Затихването на световния икономически растеж, следствие на ограничената монетарна политика на Фед, както и несигурността около Brexit, се очаква да окажат въздействие на икономиката на Великобритания, заяви централната банка.
"Икономическият растеж в Обединеното кралство се забави в края на 2018 г. и изглежда отслабна още в началото на 2019 г.", се казва в изявлението на BOE. По отношение на Brexit, банката потвърди позицията си, че "подходящият път на паричната политика ще зависи от баланса на тези ефекти върху търсенето, предлагането и валутния курс. Отговорът на паричната политика на Brexit, под каквато и форма да бъде, няма да бъде автоматично и може да бъде в двете посоки", се казва още в прессъобщението.
В същото време се очаква ръстът на потребителските цени да се доближи до целта от 2% в краткосрочен план, поради спада в цените на петрола.
Паундът, който започна сесията по-слаб спрямо своя основен съперник в САЩ, разшири загубите си на гърба на решението на централната банка. Паундът се понижи до до най-ниско ниво от 1.2853 долара, като се разменя в късния следобед при нива от 1.2890.
Можем да припомним, че английската централна банка повиши нивото на лихвите за втори път от финансовата криза насам, през август на миналата година. Много експерти обаче, се притесняваха още тогава, че повишението на лихвите ще доведе до забавяне на икономическата активност, която и без това е засегната от потенциалния „труден БРЕКЗИТ“, за който започва да се говори.
През ноември на 2017-та година банката повиши нивото на лихвите за пръв път за последните 10 години, като увеличението им бе от 0.25% на 0.5%.
От централната банка предупредиха още че „икономическите перспективи, могата да бъдат повлияни от отговора на домакинствата, бизнеса и финансовите пазари на случващото се във връзка с напускането на ЕС“.
Brexit продължава да е най-голямата несигурност, пред която е изправена британската икономика. Това предупреждение се възприе, като намек, че скоро няма да видим повишение на лихвите, или поне до като не станем свидетели на позитивен резултат за излизането на страната от Съюза.
Пазарът е заложил малко повече от едно повишение на лихвите през следващата една година. Според анализатори от JPMorgan обаче, това може да е твърде консервативна прогноза по отношение на английската централна банка.
Още по темата:
GS: Паундът ще поскъпне спрямо основните валути
Следващата дългова криза стартира от Китай
Паундът е притиснат от кризата за Brexit