Банковият сектор и банковите акции претърпяха истински обрат през 21-ви век. През по-голямата част от последните години на миналия век, те традиционно възнаграждаваха акционерите си с дивидент, който бе по-нисък от лихвените проценти.
Тази тенденция се обърна скоро след края на века и стана по-изразена след финансовата криза през 2008 г. От началото на 2000-те, намаляването на лихвените проценти даде на инвеститорите на акции на банките дивидентни доходи, които надвишават дохода от депозитите.
И макар, че през последните месеци лихвените проценти по депозитите започнаха постепенно да се повишават, те все още остават изключително ниски, съпоставени с дивидентния доход добиван от банковите акционери.
За щастие, някои банки плащат дивидентна доходност от 5%, сравнима с лихвите по депозитите от 20-ти век. Сега ще посочим пет от изявените финансови институции с голям дивидент.
Bladex (BLX)Дивидентна доходност: 8.17%
Bladex (NYSE: BLX), или Банката за външна търговия на Латинска Америка, базирана в Панама Сити, служи като банка със специална цел. Банката работи за улесняване на търговските и бизнес отношения между Латинска Америка и Карибите.
Търговският сектор допринася за по-голямата част от дейността и генерира основна част от приходите на институцията. Работата в Панама също създава уникално предимство. Тъй като Република Панама използва щатския долар, тя също се радва на доверие, който идва с бизнес остойностяван с основната световна резервна валута.
Зад стабилността на финансовата институция, разбира се стоят много повече причини от използването на американския долар.
След като се наблюдава ръст на приходите и печалбата през 2014 г., както приходите, така и печалбите падат до нивата си от 2013-та преди две години. От тогава ръстът е в застой, като очакванията са това да започне да се променя през текущата година.
И докато дивидентните нива са се колебали през последните години, компанията е запазила годишния си дивидент на ниво от 1,54 долара за акция от 2016 г. насам. Това грубо се изразява в дивидентна доходност от 8.17%.
Предвид на прогнозираната печалба за 2019-та година от 2.18 долара на акция, според анализаторите това би било достатъчно, за да се посрещне текущия дивидент, а защо не и да се помисли за неговото увеличение?
New York Community Bancorp (NYCB)Дивидентна доходност: 5.75%
New York Community Bancorp притежава активи на стойност около 49.7 млрд. долара, като оперира основно в щати като Ню Йорк, Аризона, Флорида и Охайо.
Както при повечето други банкови акции, които плащат високи дивиденти, инвеститорите не трябва да купуват акциите на NYCB с надеждата за ръст на цените на акциите. Ръстът на приходите и ръстът на печалбата остават незначителни. Сегашното им съотношение цена-печалба е в размер на около 15.
NYCB поддържа годишен дивидент от 68 цента на акция от 2016 г. насам. Това представлява намаление от 1 долар на акция годишно, за няколко години. Въпреки това, с прогнозни печалби за 2019 г. от 80 цента на акция, настоящият дивидент от 68 цента на акция поставя банката на по-солидна основа. Дори и с понижения дивидент, дивидентната доходност е на привлекателно ниво за инвеститорите, ориентирани към доходи.
Oritani Financial (ORIT)Дивидентна доходност: 5.87%
За разлика от повечето банкови акции с високи дивидентни доходности, Oritani Financial Corp (NASDAQ: ORIT) показва известна степен на растеж. Търговската банка, която е базирана във Вашингтон, Ню Джърси, регистрира най-ниска стойност на акциите си от 6.37 долара за брой в разгара на финансовата криза през 2009-та година. Сега книжата й се търгуват при нива от около 16.80 на акция. Освен ръста в акциите й, инвеститорите станаха свидетели и на повишение на дивидента на банката.
Тези, които са закупили при нива близки до дъното от 2009 г. и държат и в момента, освен на капиталова печалба, се радват и на масивен дивидент. От 18 цента дивидент през 2009-та година, той нараства до 1.20 долара на акция през 2015-та. Следва известно понижение на дивидента до текущите му 1 долара.
Ако банката достигне прогнозираната печалба от 1.1 долара през тази година, това би означавало съотношение цена-печалба от 14. Дивидента изглежда в известна степен защитен.
Westpac Banking Corp (WBK)Дивидентна доходност: 7.04%
Като най-старата банка на Австралия, Westpac Banking Corp (NYSE: WBK) се радва на огромно предимство. Институцията е със сериозни позиции при потребителските и бизнес кредити, както и осигурява управление на богатството в Австралия и Нова Зеландия.
Банката има широка мрежа и висок кредитен рейтинг и за разлика от много банки, които плащат високи дивиденти, тя е увеличила приходите и печалбите си през последните няколко години.
Въпреки че акциите на финансовата институция се търгуват в диапазон след финансовата криза, това може и да се промени в близко бъдеще. Ръстът от 3.6% в приходите на банката годишно и малко над 6% в печалбата й, е довел до съотношение цена-печалба от 11.07, което е сравнително ниско за сектора. В същото време средното съотношение цена-печалба за последните пет години е при 14.2, което може да е признак за наличие на възходящ потенциал при акциите й.
Що се отнася до дивидентите, изплащането им в австралийски долари, в среда на поевтиняването на националната валута, доведе до леки колебания. Годишният дивидент понастоящем възлиза на 1.35 щатски долара на акция. Инвеститорите трябва да понасят известен валутен риск с този дивидент. И все пак, с доходност от над 7% и потенциал за растеж на акциите, този валутен риск може и да си заслужава, или пък най-малкото да се хеджира.
HSBC Holdings (HSBC)Дивидентна доходност: 4.7%
HSBC Holdings е британска холдингова компания за банкови и финансови услуги. Основана в Хонг Конг (тогава британска колония) през 1865 г., като банка за финансиране на търговията между Европа и Азия, банката сега се базира в Лондон. Днес тя предоставя банкови услуги и услуги за управление на богатството на клиенти в 67 страни и територии по целия свят.
Въпреки, че приходите бележат години на спад, те започват да се възстановяват. Освен това съотношението цена-печалба на акциите на HSBC понастоящем е 16. Текущият дивидент е от 2 долара на акция, което прави доста добра дивидентна доходност, на база на настоящите цени на акциите на банката.
Още по темата:
Daimler с лоши резултати и дивидентна доходност от близо 7%
Немският DAX влезе в мечи пазар - как да се възползваме от това?