Щатските индекси се повишават, водени от оптимизма, свързан с търговските преговори между САЩ и Китай и няма какво да ви притеснява? Напротив...
Има много притеснителни неща за инвеститорите, които дори карат някои експерти да ги призовават да намалят експозициите си в акции. Нещо повече, портфолио-мениджърите дори го правят реално...
Според проучване на Bank of America Merrill Lynch Fund Mangers, професионалните инвеститори, или така наречените "умни пари" са с най-високи парични позиции през януари за последните 10 години. Това - въпреки бруталния ръст на индексите и най-силния им старт на годината от над 12 години.
Песимизмът се отразява в убеждението, че S&P 500 достигна своя връх през септември на миналата година, който е при ниво с около 7% над текущите му нива на търговия.
На практика позициите на свободни средства, държани от професионалисти, са най-високи от януари 2009 г., само два месеца преди дъното на пазара. И докато това, според много хора може да се приеме, като контраиндикатор, трябва да се име предвид, че ситуацията днес е далеч по-различна от тази преди 10 години, когато светът бе в рецесия и индексите бяха при нива близо четири пъти по-ниски от текущите.
Песимизмът се изстреля толкова високо през месеца, че 34% от 173-те респонденти в анкетата на BoFA заявяват, че смятат, че S&P 500 е достигнал своя връх през 2018 г. при 2 931 пункта. За сравнение, рано тази сутрин индексът се търгува при нива от 2 750 пункта, или само с 6% под рекордните му нива.
Като цяло стратезите на Bank of America виждат страх на пазара да се добавят към настоящите позиции, въпреки доброто представяне на индексите от началото на годината.
"Въпреки скорошното рали, настроенията на инвеститорите остават мечи", заяви Майкъл Хартнет, главен инвестиционен стратег във фирмата.
Всъщност американският пазар е в средата на понижение, което отне от S&P 500 до 8.1% за последната една година, докато индексът следящ представянето на всички световни пазари се е повишил с повече от 7%.
Наред с опасенията си за акциите, мениджърите на фондове изразиха тревога и за глобалния растеж. Около 55% от тях остават песимистични относно икономиката и инфлацията.
Акциите се понижиха в края на 2018 г. на фона на притесненията, че световният растеж се забавя и че Федералният резерв е на път да направи политическа грешка, като продължава да повишава лихвените проценти.
От тогава служителите на Федералния резерв посочиха промяна в монетарната си политика към "по-търпелив" подход, а преговорите с Китай, показаха известни признаци на подобрение.
Още по темата:
Щатските индекси - накъде през 2019 г.?
Защо щатските индекси могат да са лоша инвестиция през следващите години?
Тази лихвена крива вещае сериозни проблеми за щатските инвеститори