Управляваният от Уорън Бъфет фонд - Berkshire Hathaway Inc., се възползва от поевтиняването в цените на банките, за да повиши инвестициите си в тези активи. В същото време, фондът е намалил огромния си дял в Apple.
В последната половина на годината Berkshire купува повече акции на банки и застрахователи, което прави компанията основен акционер в четири от петте най-големи финансови институции в САЩ. Бъфет е повишил дела си в JPMorgan Chase & Co. и Bank of America Corp. през последните три месеца на годината.
В същото време Бъфет намаля залога си в Apple с 1% в период, когато щатският производител на iPhone отбеляза първото си понижени ев продажбите за 18 години. Въпреки това, Apple се запазва, като най-голямата инвестиция в портфейла на "Оракулът от Омаха".
Трябва да се отбележи факта, че акциите на Apple се възстановиха с 8% през тази година. Те обаче, загубиха статута си на най-голяма по пазарна капитализация публична компания в света.
Berkshire притежава 4.2 милиона акции на Red Hat Inc. в края на годината, въпреки че не е ясно дали те са били закупени преди компанията да бъде купена от IBM и това да изпрати акциите с 45% нагоре на 29 октомври, или след това.
Berkshire също повишава дела си в регионалните кредитори, включително PNC Financial Services Group Inc. и US Bancorp. Това може да се приеме като залог за консолидация в бранша, тъй като обявеното през месеца сливане между SunTrust Banks Inc. и BB&T Corp. доведе до спекулации, че идват още сделки.
Бъфет отдавна хвали ръководителят на JPMorgan - Джейми Даймън, дори когато не бе акционер в компанията. В крайна сметка обаче, Бъфет реши да заложи на добрия мениджмънт и да направи инвестиционната банка една от основните си позиции.
„Тъй като инвестициите станаха по-трудни и банките се справят все по-добре и по-добре, най-накрая стигнахме до точката на пресичане, където бяхме готови да действаме", обяснява сериозните инвестиции в банки Чарли Мънгър, дясна ръка на Бъфет и вицепрезидент на Berkshire.
Бъфет обича да се възползва от това, което смята за страх на пазарите и това със сигурност е мотивирало решението му да повиши позициите си в банките през последното тримесечие на миналата година. Тогава индексът следящ представянето на сектора - S&P 500 Financials се понижи с 14% през последните три месеца.
Можем да припомним, че Бъфет за пръв път купи акции на JPMorgan Chase през третото тримесечие на миналата година в размер на 35.6 милиона акции, което я превръща в 10-та най-голяма позиция в портфейла на инвестиционния холдинг.
Явно Бъфет е преразгледал позицията си, след като по-рано през миналата година, в интервю за изданието Yahoo Finance призна, че е направил "грешка", като не е инвестирал по-рано в акциите на банката.
Още по темата:
Защо Уорън Бъфет най-вероятно купува акции на Apple?
В кои компании от SOFIX би инвестирал Уорън Бъфет?
Защо Бъфет купува акции на Apple?