Азиатските акции се повишиха близо до четиримесечните си върхове във вторник, следствие на известния напредък в преговорите между САЩ и Китай, който повишиха надеждите за избягване на търговската война. Йената се понижи, след като японската централна банка заяви, че не изключва по-нататъшно облекчаване на политиката.
Фючърсите сочат положителен старт за индексите в Европа, докато тези при S&P 500 и Dow отбелязаха леко връщане. Вчера щатските пазари бяха затворени.
В Азия, японският Nikkei 225 се повиши с 0.2%. Австралийските акции поскъпнаха с 0.3% до четири и половина месечен връх. От началото на годината повишението им възлиза на 8%, до голяма степен в резултат на очакванията за облекчена монетарна политика от централната банка.
Китайските акции преминаха на отрицателна територия, след повишението им предходната сесия. Днес основният китайски борсов индекс в Шанхай загуби 0.4% от стойността си.
Индексът MSCI за азиатско-тихоокеанските акции, без Япония, добави 0.1% към стойността си, като все още е изключително близо до четиримесечните си върхове постигнати миналата сряда.
Търговските преговори доминират заглавията с нов кръг от преговори между САЩ и Китай, който се очаква във Вашингтон във вторник, а последващите заседания на по-високо ниво по-късно през седмицата.
Докладите за напредъка в преговорите разпалиха надеждите сред инвеститорите, че двете страни могат да постигнат компромис в търговската война преди крайния срок от 1 март, въпреки че малко подробности от преговорите са известни.
Президентът Доналд Тръмп заяви миналата седмица, че може да удължи крайния срок от 1 март, което ще спре увеличението на тарифите на китайския внос до 25%, спрямо текущите 10%. Вносът е на стойност 200 милиарда долара.
Отразявайки променящите се настроения, китайските акции се повишиха бързо през този месец, като индексът на акциите клас "A" от MSCI се покачи с 6.5%, или най-доброто му представяне сред основните пазари и въпреки лошите данни за Китай.
Освен това инвеститорите вече се връщат към по-рисковите пазари на активи, след като Федералният резерв на САЩ сигнализира по-рано тази година, че може да спре повишаването на лихвените проценти, в светлината на икономическата мекота на САЩ.
В неделя коментарите на Оли Рен от Европейската централна банка повишиха спекулациите, че ЕЦБ ще започне нов кръг от целеви дългосрочни операции по рефинансиране (TLTRO), за да подкрепи банковото кредитиране.
Банката на Япония заяви във вторник, че е готова да увеличи стимулите, ако рязкото покачване на йената засегне икономиката и провали пътя към постигане на целената инфлация.
"През последната седмица изглежда, че глобалните централни банки са започнали потенциален процес на облекчаване на паричната политика," според Айай Капур, стратег в Bank of America-Merrill Lynch. "Ако е така, това би било много позитивно за азиатските индекси", добави още Капур.
"Балансите на централните банки са най-важния фактор за цените на акциите, според нас, защото това премахва рисковите премии от заплахата от дефлация", допълва още финансовият специалист.
На валутните пазари еврото е с 0.1% по-слабо спрямо долара и се разменя при нива от 1.1295 долара, което е далеч от тримесечния минимум в петък от 1.1234 долара. Поевтиняването на еврото се предопределя до голяма степен от слабите данни за европейските икономики, включително и за ръста на БВП на Германия.
Паундът поевтиня с 0.2% спрямо долара до 1.2899, като погледите на инвеститорите продължават да са изцяло насочени към преговорите между Великобритания и ЕС. Австралийският долар се задържа при нива от 0.7112.
Пазарът на благородни метали беше малко по-оживен, като паладият достигна нови рекордни нива от 1 471 долара за унция. По-строгите стандарти за емисионни емисии повишават търсенето на метала в катализаторите.
Златото се търгува при нива от около 1 323.66 долара за унция, след като по-рано се повиши до близо 10-месечен връх от 1 327.64 долара.
Цените на петрола достигнаха тримесечен връх вчера. Брентът се разменя при нива от 66.21 долара, или с около половин долар под най-високото си ниво от средата на ноември.
Още по темата:
Срив за азиатските индекси
Всичко за скрития щатски мечи пазар на една графика
Защо щатските индекси ще са лоша инвестиция през следващите години?