Индексът Nasdaq Composite, често използван като измерител на здравето на технологичните компании и свързаните с интернет акции, в петък прекрати един от най-дългите си мечи пазари, от 1991 г. насам, поне на база един показател.
Nasdaq затвори в края на миналата седмица при ниво от 7 472.41, или далеч над 7 431.50 пункта, които представляваха ръст от 20% от най-ниското му ниво на 24-ти декември миналата година - при 6 192.92 пункта.
Подобно повишение от 20%, традиционно се приема от експертите, че е необходимо, за да се говори за край на "мечия пазар".
Nasdaq навлезе в мечи пазар на 21 декември, затваряйки с повече от 20% под най-високото си ниво за всички времена, достигнато на 29 август и при нива от 8 109.69 пункта. По този начин, индексът навлезе в мечи пазар.
След като продължи с падането си, индексът достигна най-ниската си стойност в навечерието на Коледа. От тогава насам обаче, индексът се повиши с повече от останалите основни пазарни индекси в САЩ.
В момента, Nasdaq е само на около 8% от исторически най-високата си стойност от август на миналата година. В същото време, показателят е регистрирал най-дълъг период на седмичен ръст от н19-ти август 2016-та година насам, според данни на FactSet.
Nasdaq се е повишил с 12.6% от началото на годината, докато широкият S&P 500 е добавил 10.7%, а индексът на сините чипове Dow Jones Industrial Average - 11% към края на петък.
Настоящият мечи пазар за Nasdaq приключва за 37 търговски сесии, което е най-дългия подобен период от 69-дневния период приключил през януари на 1991-ва година.
От влизане до излизане, настоящият мечи пазар ще бъде най-дългият пазар на мечките след 218-дневния такъв през 2008-ма година, според информация на Dow Jones Market Data.
Така наречената група FAANG, съставена от Facebook, Amazon.com, Apple, Netflix и компанията майка на Google - Alphabet, поведоха ръста на всички компании от началото на годината.
Акциите на някои от най-зле представящите се компоненти на FAANG от изминалата година, като например тези на Netflix поскъпнаха с цели 33% от началото на годината, докато книжата на Facebook добавиха 24% към стойността си.
Разбира се не всички пазарни експерти са на мнение, че с формалното излизане от мечи пазар всичко лошо е приключило. Според "краля на облигациите" - Джефри Гъндлах, все още сме в мечи пазар и можем да видим нови дъна.
"Мечият пазар няма нищо общо с тези 20%, които са напълно произволно нещо", каза Гъндлах, главен изпълнителен директор на DoubleLine Capital, в интервю за Yahoo Finance. "Мечият пазар е свързан със случването на нещо лудо. След това инвеститорите се отказват от това лудо нещо и се насочват към нещо по-традиционно. Но впоследствие и това традиционно нещо спира да върви."
Още по темата:
Гъндлах: Случилото се през декември само загатва за това, което предстои
Щатските индекси - накъде през 2019-та година?
S&P 500 - накъде от тук нататък?