Ръстът на приходите на щатските компании ще продължи да подкрепя печалбите, въпреки възможните по-чести пристъпи на волатилност и нарастващите рискове за финансовите пазари, според експерти на Lazard Asset Management.
Американската икономика е в много по-добра форма, отколкото инвеститорите вярват, и настоящите пазарни оценки предполагат. Това заяви Роналд Темпъл, ръководител на звеното за инвестиции на американските пазари на управляващото дружество, с активи на стойност над 216 милиарда долара, по време на конференция в Сидни.
Основната му теза е, че ръстът на пазара на труда в САЩ ще остане жизнеспособен през следващите шест до 12 месеца.
"Инвеститорите все още трябва да са със завишено тегло в глобални акции, но трябва да бъдат много целенасочени и да повишат качеството на това, което притежават", заяви още Темпъл. „Все още виждам силен повод за ръст на печалбите, който да поддържа по-високите цени на акциите. "
Разбира се, Темпъл предупреди инвеститорите, че все още трябва да имат предвид рисковете от протекционизъм и политиката на Федералния резерв.
Както акциите, така и облигациите се възстановиха от разпродажбите си в края на миналата година, следствие на промяна в политиката на много от централните банки по света. Допълнителна подкрепа се оказа и от растящия оптимизъм за намиране на решение в преговорите между САЩ и Китай.
Индексът следящ представянето на всички световни пазари - MSCI AC се повиши с близо 10% от началото на годината.
От друга страна широкият щатски индекс S&P 500 е вече с 18% над най-ниските си нива от 24-ти декември, което е едва с 5% под исторически най-високите му нива.
Но когато погледнете пазара на облигации, доходността на държавните облигации остава изненадващо ниска, отразявайки опасенията за отслабване на икономиката и продължаваща несигурност.
Доходността по 10-годишните облигации, която се движи в противоположна посока на цените на облигации, бе при ниво от 2.8% на Бъдни вечер, а в петък бе при нива от около 2.66%.
Търговските преговори между САЩ и Китай изглежда постигат известен напредък и се очаква да продължат през следващата седмица. Това помогна на индекса S&P 500 да се повиши с 2.5%, през изминалата седмица, а на Dow - с 3% през изминалата седмица.
Политиката на Федералния резерв по отношение на лихвите също помогна за ръста на фондовите пазари и съдейства да се запази ниска доходността по облигациите. След срещата си на 30 януари централната банка посочи, че не бърза да повишава лихвените проценти и че може да забави процеса за намаляване на баланса.
От своя страна, фондовите пазари обичат ниските лихвени проценти и облекчената политика на Фед. Важно за инвеститорите е, че когато тези два пазара (на акции и облигации) вървят в една и съща посока, в крайна сметка има пробив и единия от тях диктува посоката.
И докато акциите не са евтини, "те не са твърде скъпи", според Темпъл. По въпроса за политиката на Фед обаче, Темпъл бе доста деликатен. "Пазарите преувеличават политиката на търпение на Фед и приемат, че цикълът на повишение е приключил, когато всъщност е на пауза. Ако икономиката напредва, както очаквам, до втората половина на тази година ще говорим за повишаване на лихвените проценти, а не за намаляване на лихвените проценти.", заяви още експертът.
Още по темата:
Акциите, или облигациите - кой греши?
Гъндлах - сриват от декември само загатва за това, което предстои
Защо щатските индекси ще са лоша алтернатива през следващите години?