Лари Финк е един от най-влиятелните икономисти на нашето време. И това се предопределя от факта, че ръководи най-голямата частна институция за управление на активи в света - Blackrock. В светлината на добрите новини за търговските преговори между САЩ и Китай обаче, има нещо, което тревожи експерта.
Продължаващите преговори между двете най-големи икономики в света са застрашителни, казва Лари Финк, и то не за непосредственото им въздействие върху пазарите или растежа. Заплахата, според него, идва от нещо за което не се говори - от щатските държавни облигации.
"Това което ме притеснява от разговорите между САЩ и Китай е, че Китай държи щатски държавни облигации на стойност 1.3 трилиона долара, които акумулират с част от търговския си дефицит", коментира Финк, пред финансовото издание CNBC.
"Сега, когато Китай намали търговския си дефицит в САЩ, вероятността от това да намалят нуждата си да купуват щатски държавни облигации е голяма", допълва още Финк.
Китай, който е най-големият собственик на щатски държавен дълг, съкрати държавните си пасиви до 1.123 трилиона долара от миналия декември, спрямо 1.184 трилиона долара през същия месец на 2017 г., според данни на Министерството на финансите на САЩ.
Китай е най-големият купувач на американския държавен дълг. През януари медиите разкриха, че длъжностни лица в Пекин са препоръчали на китайското правителство да намали или дори да спре закупуването на американски дълг.
Тази перспектива е нещо, което пазарните анализатори са описали като основна заплаха за пазарите, тъй като нуждите от финансиране на САЩ се повишиха значително през 2018 г. и се очаква да продължат да растат по-рязко, отколкото през последните години.
И като главен изпълнителен директор на най-големия фонд за управление на активи в света, Финк винаги гледа в дългосрочен план. Според него, „през следващите няколко години - и това е нещо, за което не се говори достатъчно, а трябва - можем да очакваме по-малко покупки на държавни ценни книжа от страна на Китай, тъй като търговският дефицит на страната ще се свива".
"В същото време дефицитът на САЩ все още изглежда, като да нараства с трилион долара", добави Финк. "По-важният въпрос е кой ще замести Китай в покупките на държавни ценни книжа?", попита експертът.
С настъпването на търговската война през пролетта на миналата година икономистите предупредиха, че Китай разполага с "оръжие за трилиона долара". Някои дори сметнаха, че китайците биха могли да прибегнат да намаление на огромния си запас от щатски държавни ценни книжа, като отмъщение. Това би довело до сериозни проблеми на международните дългови пазари и повишаване на цена на американците при емитирине на дълг.
През последните няколко месеца Китай непрекъснато намалява притежаваните щатски дългови книжа. Към края на миналата година, експозицията в държавни облигации на САЩ е била в размер на 1.123 трилиона долара, спрямо 1.184 трилиона долара през същия месец на предходната година.
Вторият по големина купувач на американски дълг е Япония, която също съкращава притежанията си: В момента държаният от Япония дълг е в размер на 1.042 трилиона долара, спрямо 1.061 трилиона долара година по-рано.
Все пак заплахата за американския дълг може да е преувеличена, според други. Дъмпингът на американските държавни дългови инструменти вероятно ще се отрази най-силно върху най-големите му притежатели, защото ще свали цената за част от дълга, който ще продължат да притежават.
От друга страна, подобно голямо по размер изсипване на щатски дългови книжа, може да направи доларът по-евтин и съответно - американския износ по-атрактивен. В същото време, други страни, също биха могли да се намесят на пазара на държавен дълг, ако сметнат, че цената се е понижила достатъчно, припомнят пазарни наблюдатели.
През последните няколко години Китай е купувал американски дълг основно заради големия си търговски излишък в долари и факта, че е трябвало да харчи тези долари.
Въпреки всичко това, търсенето на американски държавни облигации ще отслабне, предупреди Лари Финк.
Дефицитът на федералния бюджет на САЩ нарасна през финансовата 2018 година до 799 млрд. долара, което е най-високото му ниво за последните шест години, след като разходите се повишиха, съобщи администрацията на Тръмп през октомври. Дефицитът вече може да достигне 1 трилион долара до края на 2019 г., според бюджетната комисия.
Американските и китайските преговарящи в момента провеждат търговски преговори в опит да разрешат споровете между страните, възникнали от търговските практики на двете страни, които доведоха до въвеждане на наказателни мита.
В заключение, Финк обобщи безпокойството си по следния начин: „С годините смятам, че този обем на държавната хазна ще бъде голям проблем в близкото бъдеще. Или, по друг начин казано - дефицитите в САЩ могат да се превърнат в по-голям проблем в средносрочен план“.
Още по темата:
Пазарът на облигации, или пазарът на акции - кой е в грешка?
Щатските индекси - накъде през 2019-та година?
Защо щатските индекси могат да са лоша инвестиция през следващите години?