Американските борсови индекси регистрираха забележителен ръст през тази година. След като стартираха с най-силния си януари от няколко десетилетия насам, повишението им продължи, в резултат на оптимизъм, свързан с намиране на решение на търговската криза между САЩ и Китай. Това би довело до отмяна на повишаването на тарифите за внос от началото на март, както и до ускоряване на ръста на световната икономика, според експерти.
Въпреки това, ръстът от 10.9% в индекса S&P 500 от началото на годината, кара някои експерти да прогнозират разочарование за инвеститорите, след като бъде оповестено споразумението, ако има изобщо такова.
Не всички, разбира се, са на такова мнение. Според Нийл Дутта, ръководител на отдела за анализ на Renaissance Macro Research, пред пазара все още има потенциал за неутрализиране на загубите, при евентуално решение между САЩ и Китай.
"От януари 2018 г. насам, според нас, търговското напрежение между САЩ и Китай, е довело до понижение на индекса S&P 500 с 300 пункта", според Дутта. "С други думи, ако този фактор отпадне, е напълно възможно да видим повишение на показателя с тази стойност".
В интервю за MarketWatch, Дутта обясни, че е стигнал до тези цифри чрез процес на анализ, който кодира ежедневните движения на основните показатели в САЩ в следствие на един от няколко фактора - включително икономически данни за САЩ, действия или изявления на Федералния резерв, развитието на търговските преговори или други новини, свързани с Вашингтон.
"Анализът улавя общите движения на капиталовия пазар, въз основана ключови макро фактори", коментира Дутта.
Дутта анализира представянето на пазара и след други ключови търговски преговори, като например споразумението за свободна търговия между САЩ, Мексико и Канада, което замени Северноамериканското споразумение за свободна търговия и все още трябва да бъде ратифицирано от Конгреса.
"Ето защо през миналото лято видяхме известно подобрение", когато пазарите нараснаха в деня, в който доминираха търговските новини, каза Дутта.
Взаимодействието между два или повече от факторите, анализирани от Дутта, обаче, може да доведе до реакция на пазара при успешно разрешаване на търговското противопоставяне на САЩ и Китай.
Алек Янг, управляващ директор на изследванията на световните пазари във FTSE Russell, например, заяви в имейл, че действията на Федералния резерв и резултатите от търговските преговори не трябва да се анализират изолирано. "Добра търговска сделка може да направи Фед по-агресивен, което пък да забави ръста на акциите", пише той.
И инвеститорите, разбира се, трябва да знаят, че „предвид високите очаквания след голямото рали през 2019 г., все още налице е възможност, потенциална сделка между САЩ и Китай да разочарово сериозно, или да не се материализира", пише Янг. "В крайна сметка има много повече начини, по които търговската сделка с Китай може да разочарова, а не да впечатли инвеститорите."
Още по темата:
Щатските индекси - накъде през 2019-та година?
Защо щатските индекси могат да са лоша инвестиция през следващите години?
Защо Уорън Бъфет инвестира в Apple?