Председателят на Федералния резерв Джером Пауъл заяви в сряда, че Фед е близо до обявяването на план за прекратяване на намаляването на мащабния си портфейл от облигации, което изглежда вероятно до края на годината.
Пауъл, който представи полугодишния си доклад пред Конгреса, се изправи пред редица въпроси свързани с изтичането на облигациите, от членове на Комитета по финансовите въпроси.
Централната банка увеличи своите активи повече от четири пъти след финансовата криза от 2008 г. и последвалата рецесия, за да намали дългосрочните лихвени проценти. Фед се обърна към неконвенционални начини за стимулиране на икономическия растеж. В резултат на това Балансът на Федералния резерв достигна рекордни нива от 4,5 трилиона долара, преди да започне да намалява от октомври на 2017 г.
Покупките на облигации, наречени количествени облекчения, бяха силно критикувани от консервативните републиканци, които смятаха, че програмата дава на централната банка твърде много власт над икономиката на САЩ.
Сега обаче финансовите пазари се притесняват, че ако Федералният резерв намали прекалено драстично собствеността си на облигации, това би могло да доведе до по-високи дългосрочни лихвени проценти, което да засегне ключови сектори на икономиката, като строителство на жилища и продажби на автомобили.
В широките си обществени коментари по въпроса Пауъл каза на конгресмените в сряда, че Фед е провел три дискусии за това как да намаля държаните си активи.
"Изработихме рамката на план, който се надяваме скоро да обявим", каза Пауъл. "Това ще даде повече яснота за пътя до края на нормализирането на баланса и това ще доведе до края на тази програма по-късно тази година.", коментира в изявлението си ръководителят на резерва.
Балансът на Фед сега възлиза на около 4 трилиона долара. Пауъл заяви, че Фед планира да поддържа по-голям баланс, отколкото преди финансовата криза, но не е уточнил какъв ще бъде размерът. Икономисти смятат, че той може да спадне до между 3 и 3.5 трилиона долара.
Балансът понастоящем се състои от ДЦК и ценни книжа, обезпечени с ипотека.
Пауъл заяви още, че ще следи внимателно нововъзникващите рискове, включително забавяне на растежа в Китай, Европа и другаде, както и пристъпите на нестабилност, които удариха фондовия пазар през последните три месеца на миналата година.
През януари Федералният резерв остави непроменени лихвени проценти в диапазона от 2.25% до 2.5%, като промени политиката си по отношение на бъдещото повишение на лихвите до "търпеливо изчакване". Пауъл вече на няколко пъти даде сигнали, че е готов да предприеме пауза в кампания за повишаване на лихвените проценти, в която Фед повиши цените четири пъти през 2018 година.
През декември ФЕД прогнозира, че може да повиши лихвите два пъти през 2019 г. Но много икономисти смятат, че централната банка може да повиши лихвите дори само веднъж през тази година.
Пауъл каза на конгресмените, че Федералният резерв взема решенията си относно лихвените проценти въз основа на "най-доброто мислене", а не на политически съображения по повод на коментари за политически натиск върху резерва.
Още по темата:
Доларът в отбрана след коментарите на Фед
Паундът поскъпва след предложението на Мей да забави БРЕКЗИТ
Тръмп отложи вдигането на вносните мита