Въпреки сериозния спад на напрежението от световните финансови пазари, следствие на преговорите между САЩ и Китай и променената политика на Фед, по отношение на лихвите, редица пазарни специалисти съветват: най-важното в момента е да се подготвите за следващата криза.
Според един от анализаторите на Goldman Sachs Group Inc., инвеститорите могат да заложат на йената, в случай на потенциална нова рецесия.
"От макро гледна точка, аз наистина мисля, че долар-йената ще е основно подложен на натиск", коментира Бернхард Рзимелка, ръководител на Goldman Sachs за глобални стратегии в Европа, по време на конференция в Сидни. "Продължавам да питам хората къде мислите да отидете, ако Федералният резерв намали лихвите до нула", като се има предвид случилото се при последната криза и рекордните стимулира Фед.
Според Рзимелка, при следваща криза, е напълно възможно йената да поскъпне до нов рекорд спрямо долара.
След "шока от Lehman" йената поскъпна сериозно, като достигна връх от 75.25 йени за един щатски долар през октомври на 2011-та година, след като Фед намали лихвените проценти и прибягна до няколко програми на обратно изкупуване на активи.
"Този път ще отидем до 60 йени за долар", прогнозира Рзимелка. За сравнение, в момента на неговия коментар щатския долар се търгува при нива от 110.79 йени. "Доларът има огромно влияние върху японската финансова система", прогнозира още експертът.
Банката за международни разплащания е сред онези, които подчертават рисковете от натрупването на големи доларови активи от японски банки, които разчитат на пазарно финансиране - тъй като кредиторите в страната нямат достатъчно депозити в долари, за да финансират тези задгранични заеми.
Несъответствието е достигнало стотици милиарди долари до края на 2016 г., се казва в доклад, публикуван през юни 2017 г.
Някои японски банки, подтикнати от ниската доходност у дома, също имат големи дялове на задгранични облигации. Japan Post Bank Co. и Norinchukin Bank са сред тези, които са натрупали стотици милиарди долари от такива активи, според данни, събрани от Майкъл Макдад, анализатор на Morningstar Inc. в Токио.
„Ако Федералният резерв намали лихвите, или прибегне до количествени облекчения, в японската финансова система се трупат много повече проблеми, отколкото повечето хора предполагат", коментира още Макдад.
Още по темата:
Йената - големият победител на 2019-та година?
Турската лира с фалстарт през 2019-та година
Какво ще се случи, когато Фед повиши лихвите?