От финансовата институция Credit Suisse имат новина за инвеститорите. И тя е, че китайските акции могат да продължат да се повишават от тук нататък. "Харесваме китайските акции в момента", коментираха анализатори от втората по големина швейцарска банка.
Някои от факторите, предопределящи позитивните нагласи към китайските акции, са свързани с очакванията за сделка между Пекин и Вашингтон, по отношение на търговските въпроси.
Credit Suisse вижда още по-висок ръст за китайските пазари, дори след като акциите на континента регистрираха най-големия си ръст от почти четири години през февруари.
"Мисля, че пазарът на Китай ще се повиши от тук нататък, като налице са всички признаци за това", според Суреш Тантиа, старши инвестиционен стратег в Азиатско-тихоокеанския офис на Credit Suisse, пред финансовото издание CNBC. "Ако сте глобален мениджър на акции, мисля, че трябва да сте в Китай", препоръчва експертът.
Тантия заяви, че има няколко причини за положителното му възприемане на Китай. Един такъв фактор е оптимизмът по отношение на състоянието на текущите търговски преговори между САЩ и Китай.
"Има признаци, че най-вероятно ще видим някаква сделка, която ще стане реалност през следващите няколко месеца", коментира анализаторът.
Освен това, добави той, китайската икономика изглежда се стабилизира въпреки слабите данни от февруари.
"Казват, че прасетата не летят, но мисля, че правят това, когато им е времето, а това е Годината на прасето", заяви още Тантиа.
И макар да е налице известен спад в активността в промишления сектор в страната, данните на практика сочат подобрение. Индексът на мениджърите за производство на Caixin/Markit (PMI) за февруари, възлезе на 49.9 пункта, или над този от 48.3 пункта за януари, както и по-високо от средните очаквания на анализаторите за стойност от 48.5 пункта.
Въпреки това, като се вземат предвид множество фактори, добави той, данните показват, че неотдавнашните фискалните и парични стимули от китайското правителство "всъщност работят".
Коментарите на Тантиа дойдоха след като китайските пазари скочиха през февруари. Шанхайският основен индекс приключи месеца с 13.8% - най-голямата месечна печалба от април 2015 г., според Ройтерс.
Широкият индекс CSI 300, следящ представянето на водещите китайски компании, излезе от „меча територия“(понижение от над 20% от наскорошен връх до дъно), след като се повиши с повече от 20% от дъното си на трети януари. Това бе и най-бързото му влизане в „бичи пазар“ от шест години.
"Това рали, очевидно е водено от ликвидност" според Шен Дженянг, стратег от Northeast Securities Co., в Шанхай. "С толкова много средства, които наводняват пазара внезапно, отново са налице усещанията от 2014-2015 година. Ако регулаторите не се намесят, за да задействат спирачките, можем да видим една възходяща спирала", смята още експертът.
Още по темата:
Нови рекорди за щатските индекси при споразумение
Щатските индекси - накъде през 2019-та година?
Щатският S&P 500 - свръх- свръх-купен?