Търговската сделка между САЩ и Китай все повече започва да прилича на възможност да се "продава на новини", коментират пазарни наблюдатели.
Рамката на потенциална търговска сделка между САЩ и Китай се оформя, но сделката, която инвеститорите виждат сега, може и да не е толкова добра за САЩ, колкото се очакваше от администрацията на Тръмп.
Акциите се понижиха сериозно в понеделник, отчасти заради загрижеността, че търговско споразумение може да остави опасността от това да се запазят тарифите, или да не се включи достатъчно строг механизъм за прилагането й.
Източници съобщиха за CNBC, че сделката е близо, а президентът Доналд Тръмп може да се срещне с китайския си колега в края на месеца и там да видим подписване на сделката между двамата.
Възможната рамка на търговска сделка с Китай се промъкна в медийните доклади и въз основа на това, което се вижда според някои инвеститори тя може и да не окаже чак толкова позитивно въздействие върху пазарите.
Акциите се понижиха моментно в понеделник, което изпрати Dow - до понижение от над 400 пункта, преди да се възстанови. Доходността на щатските облигации беше по-ниска, като достигна 2.72% при 10-годишните облигации.
"Това е продажба на новините за сделка", смята Питър Буквар, главен инвестиционен директор в Bleakley Advisory Group. "Най-накрая сме тук. Сякаш сме на финалната линия при търговската сделка. И докато нормално би следвало да е фондовият пазар да се повиши при сделка, много е възможно дори да видим точно обратното при подписване на споразумение между двете страни", смята още експертът.
Длъжностни лица от администрацията на Тръмп, изглеждаха оптимистични относно перспективата за търговско споразумение, включително директора на Националния икономически съвет - Лари Кудлоу, който каза миналата седмица, че преговарящите са постигнали "голям напредък".
Ако бъде постигнато споразумение, САЩ може да отмени тарифите на китайски внос най-малко 200 милиарда долара китайски стоки, докато Китай може да премахне или да намали специфични за промишлеността тарифи, като тези на автомобилите.
"Не мисля, че пазарът е заложил в нивата пълна сделка. Мисля, че пазарът интерпретира преговорите, като началото на един по-дълъг процес. Това са непрекъснати преговори... Според мен, това което ще видим е категорично споразумение да не се увеличават тарифите в близко бъдеще. Може би тарифите ще са намялят малко. Вероятно е някои стоки да излязат от списъка с налагането на тарифи", казва Дейвид Бианко, главен инвестиционен директор на DWS в Америка.
Според пазарни наблюдатели, най-голям ръст за пазара, би бил налице при потенциална сделка, която да намали тарифите, но и да включва сериозни структурни реформи в областта на интелектуалната собственост и трансфера на технологиите.
Според текущите дискусии, Китай би могъл да включи в преговорите теми свързани със субсидии за държавни предприятия и принудителни трансфери на технологии, в новия закон за чуждестранните инвестиции, който променя правилата за собствеността на капитала. Но източниците на CNBC, са скептични за това доколко Китай би бил склонен за подобни отстъпки.
Според новинарските репортажи, Пекин е възможно да увеличи и покупките на американски стоки, което би било отговор на опасенията на Тръмп, че търговският дефицит между САЩ и Китай трябва да бъде фиксиран. Покупките ще включват американски природен газ на стойност 18 млрд. долара Cheniere Energy.
Редица анализатори се опасяват, че търговската сделка няма да е достатъчно стриктна по повод на механизмите за контрол и прилагането й, а обещанията по отношение на технологиите ще са кухи.
Също така изглежда вероятно всяка сделка да бъде последвана от кръгове на преговори по някои от въпросите, свързани със споразумението, които да доведат до нейното отпадане.
Сега дискусиите преминават към следващата стъпка - дали съществуващите тарифи ще бъдат намалени, което в момента не се оценява на акциите. Китай казва, че няма да има сделка, ако не бъдат премахнати всички тарифи. Трудно е да се види как обаче САЩ ще се съгласят на премахване на съществуващите тарифи, освен ако не може да се постигне съгласуване със значителни разпоредби за прилагане, според пазарни наблюдатели.
Ако тарифите се запазят, някои стратези твърдят, че това ще бъде отрицателно за пазара, тъй като несигурността ще остане, както и въздействието върху бизнеса.
Още по темата:
Какво говори дългосрочната графика на S&P 500?
Как ще Ви се отрази следващата финансова криза?
Светът плува в дълг три пъти по-голям от икономиката