Теодор Минчев
Изминаха 10 години от достигането на дъно за щатските и световните финансови пазари и е време за равносметка. Първо обаче, малко статистика. На 9-ти март 2009-та година се роди един от най-силните и продължителни бичи пазари в историята на капиталовите пазари.
И докато днес нещата са ясни - "светът не свърши; небето не се стовари върху нас; капиталовите пазари продължават да съществуват", ситуацията далеч не бе толкова ясна преди 10 години.
Всъщност, бичият щатски пазар от 2009-та година насам, отведе индексите до учетворяване на стойностите им и достигане до нови исторически рекорди. Инвеститорите, които напуснаха пазарите през 2009-та година и никога не се върнаха отново на пазара, платиха огромна цена, не само от гледна точка на реализираните загуби, но и на пропуснатите възможности.
Според някои експерти обаче, това което инвеститорите научиха по време на възстановяване на пазара след 2009-та година, може да е доста грешно и да крие много опасности, особено за новопроходилите инвеститори, които не са виждали кризи.
А защо си мислите, че следващото десетилетие ще е същото като настоящото?
Инвеститорите имат склонност към пристрастяване. Те имат склонност също така да се оповават на миналото, като показател за бъдещето и с удоволствие екстраполират трендове от миналото - върху бъдещето.
В допълнение, инвеститорите постоянно са атакувани от данни като - "възвръщаемостта през последните 100 години е фантастична". Имате ли 100 години живот пред вас; "средната възвращаемост за последните 10 години е изключителна", какво ще кажете обаче за предходните десет години, известни в историята като "изгубено десетилетие"?
И накрая, но не последно място, е добре да си зададете въпроса: Добре ли е да шофирате, като гледате огледалото за обратно виждане, вместо да гледате напред?
Голям брой инвеститори не обръщат внимание на дълговия балон не само в САЩ, но и в целия свят. А това може да е една добра предпоставка за следваща дългова криза...
Ето някои от поуките, които много инвеститори са си направили от последните 10 години и които могат да са напълно погрешни в бъдеще:
• Всичко, което трябва да направите, е да инвестирате пари в фондовия пазар с дългосрочен хоризонт, а печалбите пристигат.
• Пазарите дължат на инвеститорите добра възвращаемост само защото инвестират пари.
• Волатилността не е проблем. Да, пазарите могат и да се понижат малко, но след това се почакват и достигат нови върхове.
• Трябва да се купува на спад в цените на акциите.
• Можете да умножите парите си за около 10 години. Дори ако пазарът не е толкова добър, инвеститорите ще печелят 8% до 12% годишно.
Малко факти, върху които да помислите:
За последните 90 години, средната възвръщаемост на S&P 500 е била 9.8%. И докато през 2017-та година тя бе 19.7%, последва загуба от 6.2% през 2018-та година. Всъщност, често 10 годишни периоди на индекса биват следвани с напълно противоположна възвръщаемост (периоди на силна възвръщаемост, биват следвани от такива с ниска възвръщаемост).
Например загубеното десетилетие до 2009-та година (с отрицателна годишна доходност за S&P 500 от 5.87%), бе последвано от десетилетие на средна годишна възвръщаемост от 15.5%.
Дали тази последователност ще се запази, тепърва предстои да видим...
Инвеститорите не бива да отделят твърде много внимание на "големите победители в момента". Само си припомнете, че в историята имаше моменти, когато General Electric и IBM бяха най-популярните акции. Инвеститорите, които останаха с тях обаче, загубиха сериозна част от капиталите си по време на бичия пазар през последните десет години.
Наистина ли може да сте сигурни, че днешните популярни акции, като Apple, Amazon и Facebook ще продължат да се представят добре през следващото десетилетие? Наистина ли знаете, че стратегиите, които се следват от компании като високотехнологичните Micron Technology и Salesforce ще бъдат на мода още десет години?
Инвеститорите трябва да мислят по отношение на вероятностите. След като приемете предпоставката, че не знаете с почти 100% вероятност какво ще се окаже следващото десетилетие, то не бива да екстраполирате тенденциите от последните десет години. Може би много по-добре е да продължите да развивате своите знания и умения за пазарите и да разширявате хоризонтите си към нововъзникващите пазари и стоките.
Посланието е да продължите да инвестирате, но да мислите по различен начин. Вчесто да търсите победителите на последното десетилетие, може би е по-добре да се обърнете, към активи, които са били засенчвани през последните десет години. Към активи, които биха могли да се окажат, като алтернатива за инвеститорите при потенциални трудности за пазара. Към активи, които ще Ви изплащат регулярно доход под формата на дивидент...
Не забравяйте и четвъртия закон в инвестирането: Пазарите не ви дължат нищо. Вашата работа е да извличате пари от пазарите!
Още по темата:
Какво да очакваме от американските фондови пазари?
Какво да очакваме от резултатите на FFANG компаниите?
Щатските индекси - накъде през 2019-та година?