Акциите могат и да падат. В случай, че се нуждаете от доказателство за това, обърнете се към петте поредни понижения на водещите щатски индекси от миналата седмица, което не се бе случвало от 2016-та година насам.
Приключи ли голямото повишение от декември? Очевидно инвеститорите все още не са тръгнали да натискат бутона "паника", ако се обърнем към старта на днешната борсова сесия. Пазарът все още изглежда доста издръжлив и едва ли няколко дни на слабост, биха могли да го изпратят към сериозни загуби.
Някои анализатори обаче, като Майк Уилсън от щатската инвестиционна банка, са предпазливи и са на мнение, че пазарът не е нито "твърде горещ", "нито твърде студен", за да видим нови върхове и тесни лихвени спредове.
"Виждам причини за забавянето на ръста, които са подценявани от повечето пазарни анализатори", коментира Уилсън. Сред тях, той посочва корпоративните облигации и обратните изкупувания, които бяха сериозно стимулирани от репатрирането на капитали с данъчни цели - също еднократни ефекти.
Според Уилсън по-високите разходи за труд, определено ще наранят печалбите на щатските компании и ще продължат да са фактор, който ще продължи да действа и в бъдеще.
Разбира се, инвеститорите трябва да се обърнат и към разочароващите данни за пазара на труда и заетостта от края на миналата седмица. Отчетен бе най-слабия ръст на заетостта в САЩ от септември на 2017-та година насам.
Ръководителят на Фед - Джером Пауъл, са зае да обяснява колко в добра форма е щатската икономика и това също донякъде е притеснително. В специално интервю Паул заяви - "налице е известно забавяне, но все още сме при здравословни нива за щатската икономика през тази година".
Не точно за това обаче говорят данните за продажбите на дребно, както и за нивото на заетост в най-голямата световна икономика.
Иначе, силния старт на седмицата за американските индекси, се отрази изключително неблагоприятно на цените на благородните метали.
Златото се понижи с около 0.5% до ниво от 1 293 долара, докато среброто поевтиня до 15.25 долара, а платината се върна при нива от 809 долара за унция. Най-сериозно бе отстъпването при платината, която през изминалата седмица бе достигнала моментно до нива от 870 долара за унция.
Още по темата:
Щатските индекси - накъде през 2019-та година?
Защо щатските индекси могат да са лоша инвестиция следващите години?