Възможно е световният икономически растеж да се стабилизира, докато инфлационният натиск остане нисък и водещите централни банки не повишават лихвите през следващите две години. Но този сценарий се надценява от пазарите, според анализатори на Morgan Stanley.
В същото време инвеститорите са твърде пренебрежителни по отношение на „проблемите“, с които световният растеж се сблъсква и по-конкретно силното забавяне на икономиката на Китай, смята Андрю Шийтс, анализатор от MS.
"Пазарът е твърде уверен в един единствен сценарий", пишат стратезите на банката в неделя. "Не купувайте следствие на завишени нагласи", се казва още в направения анализ.
Експертите на Morgan Stanley от известно време са скептично настроен към силата на световната икономика. В началото на февруари те прогнозираха, че доларът най-вероятно е достигнал своя връх и пазарът подценява потенциала на валутата да падне въз основа на забавяне на растежа в САЩ. До този момент обаче, този сценарий не се оправдава.
Останалите икономики, отвъд тази на САЩ, показват слабост и Европейската централна банка заяви, че ще добави стимули.
Стратезите на MS обаче, обявиха през уикенда, че очакват големи обръщания на пазара, включително цикличен връх на зелените пари, по-добро представяне на нововъзникващите пазари и предпочитане на стратегиите ориентирани към стойност, пред тези предпочитащи ръст.
От щатската инвестиционна банка прогнозираха също повишена волатилност на пазарите с фиксиран доход.
От началото на годината индексите на развитите пазари изпревариха по представяне развиващите се, като индикаторът MSCI World се покачи с 10% до понеделник, в сравнение с близо 8% ръст в индекса на MSCI Emerging Markets. Това обаче, най-вероятно ще се промени от тук нататък, смятат от MS.
Не само от Morgan Stanley са позитивни за развиващите се пазари. На такова мнение са и от BlackRock Inc. - най-големия фонд за управление на активи. Според финансовата институция развиващите се пазари могат да се окажат сделката на десетилетието, в среда в която инвеститорите се връщат към риск, и данни за производството и ръста в развиващите се страни се подобряват.
На пазарите на развиващите се страни има по-голям потенциал в сравнение с развитите, според Амер Бисат, управляващ директор на най-големия паричен мениджър в света.
Инвеститорите ще се насочват към тях в търсене на по-висока доходност и предвид изпреварващия им икономически ръст, смята още Бисат.
Междувременно растежът на Китай вероятно ще се възстанови през втората половина на 2019 г., осигурявайки добро представяне на по-рисковите активи, смята финансовият специалист.
"Развиващите се пазари, вече не са онзи омразен за инвеститорите клас активи, каквито бяха преди", коментира Бисат, който е бивш старши икономист в МВФ. "Ще се събудите след 10 години и ще видите, че сте изтървали ръста на развиващите се пазари, в среда в която пенсионните фондове, застрахователните компании и други институционални инвеститори са увеличили дела на инвестициите си на тези пазари."
Оптимизмът на BlackRock към нововъзникващите пазари съвпада с най-добрия старт на годината за дълга на развиващите се страни от 2012 г. Неотдавнашното поскъпване на долара спря ралито, макар че според Бисат е трудно да се види по-нататъшно агресивно поскъпване на щатската валута.
Според Бисат, при потенциално спиране на ръста на долара, може да се открие сериозна стойност на пазари, като Бразилия, Южна Африка и Индонезия.
Експертът прогнозира още, че се очакват „положителни изненади“ в Бразилия, на основата на преразглеждането на системата за социално осигуряване. Първо инвеститорите може и да се сблъскат с известна волатилност, но като цяло най-голямата икономика в Южна Америка се движи в много "обещаваща" посока, каза още Бисат.
Междувременно Бисат заяви, че Южна Африка представлява интересна инвестиционна възможност, тъй като инвеститорите могат да станат прекалено песимистични преди изборите през май. Азиатските валути също изглеждат доста евтини, особено индонезийската рупия, смята Бисат.
Още по темата:
Инвестиционен гуру: Фондовите пазари ще разбият много сърца през следващите години
Развиващите се пазари - сделката на следващото десетилетие?
Развиващите се пазари ще са в основата на бъдещия ръст