Много анализатори направиха паралел между случващото се в момента на щатските фондови пазари и това, което се случи през 2000-та година - когато интернет балона се спука. Притеснително е обаче, когато подобен паралел се направи не от традиционно мечи-настроените анализатори, а от някой от най-отявлените "бикове" на пазара.
И именно това се случи вчера. Ричард Бърнстайн, основател и изпълнителен директор на Richard Bernstein Advisors, направи тревожен паралел за пазара.
Ето какво каза Бърнстайн пред финансовото издание CNBC:
"В момент сме за технологичния цикъл, където инвеститорите започват да стават просто моментни инвеститори. В момента на пазара витае оново усещане, при което инвеститорите започват да смятат, че технологиите вече не са циклични. Че са нещо ново, нещо различно. И по това много започваме да приличаме на март 2000-та година".
Бърнстайн е човек, който знае едно-две неща за март 2000-та година. През този месец, експертът публикува доклад, според който акциите са надценени и "умните пари" могат да се насочват към енергийните компании и суровините. Шест месеца по-късно, се спука балонът при технологичния индекс Nasdaq, което доведе до обезценка на индекса с почти 80%.
Този път, според Бърнстайн, няма среда за подобна обезценка, следствие на неразумни финансови оценки. Това, което го притеснява обаче е, че инвеститорите, може и да не са готови за разочароващи корпоративни резултати и това може да доведе до сериозни разпродажби на пазара.
"С понижение на печалбите, за което повечето експерти и инвеститори са съгласни, че ще се случи през тази година, обикновено технологичният сектор е един от най-зле представящите се", коментира Бърнстайн, като дава за пример една графика.
Ръстът на щатските индекси е построен на една „нездрава основа“, според бившия републикански конгресмен Рон Пол, известен с „апокалиптичните“ си финансови прогнози.
Този пазар е във фазата на „най-големия балон в историята на човечеството“ и когато „се спука може да отнеме половината от стойността на акциите“, смята още Пол.
„Виждам сериозни проблеми в бъдеще, чиито корени са - твърде големия дълг, твърде големите разходи“, коментира още конгресменът.
Това не е първия път, когато Пол прави подобни прогнози. През август миналата година, той се появи пред CNBC, прогнозирайки 50% спад на пазара. От тогава насам, експертът е удвоил очакванията си за подобен сценарий. От появата му по телевизията, до момента обаче, широкият щатски индекс е добавил 15% към стойността си.
Пол не е единствен в тези критики. Все повече стават политиците, които предупреждават за рекордния щатски държавен дълг от 2012-та година насам.
Според прогнози на Конгреса, федералният дефицит ще достигне средно 1.2 трилиона долара в годините между 2019-та и и 2028-ма година. Прогнозите през тази година се повишиха с 242 милиарда долара, спрямо юни на миналата година. Това идва да покаже значителните по размер разходи, които само се повишават.
„Имаме президент, който обича да харчи. Той не се притеснява от дефицит“, коментира Пол.
Според него, Фед е също толкова виновен по отношение на създаването на пазарен балон.
„Фед ще продължи да надува балона и да разстройва пазарите. Сега те се опитват да намалят рекордния си баланс, но не мисля, че ще имат реален напредък в това“, прогнозира още бившият конгресмен.
Фед вече две години повишава лихвите, като е далеч пред всички централни банки по отношение на тези си действия. В същото време, баланса на резерва достигна рекордните 4.5 трилиона долара, следствие на няколкото програми по обратно изкупуване на облигации.
Още по темата:
Европейските акции - новите любимци на инвеститорите
Немските акции по-евтини от американските и българските
Дж. Хъсман: Акциите могат да загубят 20 трилиона долара