Пасивното управление на активи започва напълно да превзема търговията на най-големия световен борсов пазар. То възлиза вече на 45% от всички активи, инвестирани във фондове в САЩ. За сравнение, едва 25% от инвеститорските средства под управление са били насочени към пасивни фондове, при това само преди десетилетие.
Инвеститорите се обърнаха към индексни фондове и пасивните взаимни фондове до голяма степен поради ниската им цена.
Пазарният дял на пасивно управляваните фондове се е повишил до 45%, което е ръст от юни 2018 г., сочат данни от Bank of America Merrill Lynch. Това продължава тенденцията през последното десетилетие, в която инвеститорите преминават към този род инвестиционни схеми, коментират от банката.
В началото на бичия пазар преди десет години, активните фондове имаха предимство, спрямо пасивните, от почти 3 към 1 по отношение на управляваните средства, според данни на Morningstar. Тази разлика започна значително да намалява през 2012 г. и оттогава рязко спадна.
Индексните фондове (ETF-те), обикновено определят много по-ниски такси за управление от взаимните фондове, много от които наемат мениджъри, за да влизат и излизат от акции и с поставена цел да бият основните индекси, като Dow Jones Industrial Average и S&P 500.
За съжаление, историческото представяне на мениджърите сочи, че плащаната допълнителна такса за това, не си заслужава, защото активните фондове не успяват да бият пазара, с който се сравняват в над половината от случаите.
Критиците на индексните фондове твърдят, че последните са твърде податливи на промените в няколко големи компании, което практически гарантират, че инвеститорите няма как да генерират алфа доходност и в същото време се създават ликвидни рискове в моменти, когато всички искат да излязат от пазара.
Пасивните фондове вече държат 25.3% от общия обем на инвестициите в облигационните фондове, също с един процентент пункт над нивото от юни на миналата година.
За периода от началото на бичия пазар до момента едва 43% от активните фондове са успели да бият ръста от над 320% в щатските индекси, според данни на BofAML.
Защо пасивните фондове станаха толкова популярни?
През последното десетилетие индексните фондове, чиято цел е да дадат на инвеститорите пазарна доходност, а не да я превишават, печелят популярност, набирайки десетки милиарди инвестиции, голяма част от които дойдоха директно от активните фондове.
Една от основните причини за тяхната широка популярност са ниските такси, които продължават да се понижават, следствие на ценовата война между тях. Появиха се дори предложения, като от инвестиционния гигант Fidelity, с нулеви разходи в момента, а стъпката се очаква да бъде последвана от други колоси, включително и Charles Schwab.
А разходите са изключително важни за инвестиционните фондове. Защото всеки процент годишна такса, която инвеститорите плащат на управляващите дружества, на практика намалява реализираната им възвръщаемост. Тоест при 1% разход и доходност от 11%, на практика инвеститорите ще получат 10% за една година.
Индексните фондове се свързват и с далеч по-голяма прозрачност в сравнение със своите конкуренти. За инвеститори, опасяващи се как техните хеджфондове управляват средствата им, този фактор може да е сериозен фактор, който да натежи да бъдат предпочетени.
Повечето от хеджфондовете обикновено не оповестяват публично своите инвестиции, като дори клиентите им не са наясно какво има в портфейлите им.
За разлика от тях, индексните фондове са много прозрачни и във всеки един момент е ясно в какво са инвестирали средства.
В допълнение индексните фондове се отличават с далеч по-ниски изисквания за инвестиция (в рамките на цената на една тяхна акция), за разлика от повечето хеджфондове, управлявани от именити инвеститори. Минималната изисквана сума от хеджфондовете често възлиза на десетки хиляди долари. А резултатите им, често не успяват да бият пазара…
Какъв е отговорът на активните фондове?
Отговорът на активните фондове е намаляване на таксите си. Това, поне математически, повишава шансовете им да реализират по-голяма доходност на своите клиенти. Всъщност средното претеглено съотношение на разходите за такси на активните фондове с голям капитал в САЩ е намаляло с почти една трета, от 0.92% през 2004 г. до 0.65% днес, според Morningstar.
"Ако намалите разходите, има по-голяма математическа вероятност да биете бенчмарка", казва Тим Паулин, старши вицепрезидент на Touchstone Investments.
За съжаление, дори и с по-ниските разходи днес, повечето активни фондове все още изостават под пазара. Миналата година само около една трета от активно управляваните щатски фондове, следени от Morningstar, се представят по-добре от индексите фондове в сектора си.
Въпреки това, евтините активни фондове дават на инвеститорите много по-добър шанс да победят пазара, отколкото по-скъпите опции. През последните пет години най-евтините по отношение на таксите фондове - са донесли на инвеститорите доходност от около 9.4%, на фона на 4.4% за тези с най-високи такси и комисиони.
Още по темата:
Предимствата на индексните фондове пред хеджфондовете
Активните фондове стават по-изгодни
Защо да изберете индексен фонд пред хеджфонд?