Днес е краят на двудневната среща на Комитета по парична политика към Фед, след която ще е дългоочакваната пресконференция, от която инвеститорите ще си правят повече изводи. Най-важното обаче е - ще потвърди ли Фед полоитиката си на "търпеливост", или ще проправи пътя за възобновяване на повишението на лихвите.
Започваме с по-очаквания от пазарите сценарий - потвърждение на казаното от Пауъл на предходното заседание. Защо по-вероятен? Защото данните за пазара на труда за изминалия месец бяха ужасни и защото Пауъл едва ли ще иска повторение на срива за финансовите пазари от края на миналата година...
По-вероятен сценарий, поне ако се съди от посоката на търговия на най-търгуваната валутна двойка - EUR/USD. Еврото е при нива от 1.1350 и трайно се е задържало около тази граница.
Та какво може да се случи при така определения от експертите като "Dovish" сценарий (слабо агресивен Фед)?
На първо място е възможно да станем свидетели на още повишение за еврото и съответно спад на долара, особено спрямо високодоходните валути на развиващите се страни. Акциите могат да продължат с победоносния си ход от последните дни и да тестват ключовите нива на съпротива при 2 860-2 880 пункта. Но е много възможно да не намерят сила за кой знае колко още повишение и ръста им да бъде ограничен от следващата психологическа граница при 2 900 пункта.
Златото и останалите благородни метали могат да продължат с ръста си, който бе моментно ограничен, най-вече благодарение на потенциалното по-нататъшно поевтиняване на долара, спрямо останалите основни валути.
Ако Фед все пак остави вратичката отворена за две повишения на лихвите?
Има вариант, при който Фед заяви, че щатската икономика е силна и политиката по отношение на лихвите ще е съобразена със случващото се от тук нататък. Това може да се приеме, като малко по-агресивна позиция и отваряне на пътя за потенциални две повишения на лихвите през тази година.
За сравнение, инвеститорите очакват максимум едно повишение на лихвите за тази година, като не малка част от пазарните участници дори не очакват, че ще видим повишение на лихвите.
Един такъв вариант, като че ли започва да се залага в нивата на търговия на акциите преди излизане на решението, предвид на отстъпването на индексите от най-високите им стойности от вчера.
Този сценарий би имал изключително силно въздействие не само върху акциите - в посока на тяхното понижение, но и на долара - за възстановяването му и за силен ръст.
Разбира се, има и среден вариант, който е много възможен, предвид на опитите на Фед да е многолик. А именно - потвърждение, че Фед ще е търпелив по отношение на лихвите, но ще следи отблизо случващото се на пазара на труда и с икономиката, като цяло. Ако от резерва намекнат обаче, че слабостта на трудовия пазар е временна, а икономиката е силна, то инвеститорите определено биха изпаднали в "недоумение" на какво да заложат в бъдеще...
Много е възможно в крайна сметка, големите надежди отправяни към Фед за повече яснота относно бъдещата политика на резерва, да останат напразни и след решението на Комитета, което със сигурност ще е за запазване на лихвите, да видим пресконференция, която не даде никаква допълнителна яснота и посока за търговията на финансовите пазари.
*Материалът е с аналитичен характер и не е съвет за покупка, или продажба на активи на финансовите пазари.
Още по темата:
Какво да очакваме от Фед?
Тази лихвена крива вещае проблеми за щатските индекси