По пътя надолу и по пътя нагоре общата тема, обединяваща драмата при щатските акции, през последните шест месеца е - ниската ликвидност. Това твърдят стратезите на JPMorgan, водени от Марко Коланович, които обясняват големите пазарни колебания с неспособността на пазара да усвои търсенето или предлагането, в съчетание с други фундаментални фактори.
През четвъртото тримесечие измерването на дълбочината на пазара, основаващо се фючърсите на S&P 500, падна до по-малко от една трета от средната стойност, наблюдавана по време на други продажби през последното десетилетие.
За Коланович, това е ключът към разбирането защо запасите акциите се повишиха толкова бързо, когато много купувачи насочиха инвестициите си към пазара.
Докато S&P 500 се е повишил с 20% от нивото си през декември, почти всяка категория инвеститори, проследени от JPMorgan - от физически лица до хедж фондове и компютърно управлявани системи, са показали слаба склонност да преследват ралито. Тяхната експозиция към акции се намират близо до най-ниския диапазон в исторически план.
"По този начин ликвидността обяснява как пазарът може да се понижи и да се повиши толкова много при една сравнително малка промяна в позиционирането", пише още Коланович, в съобщение до клиентите на финансовата институция.
"Ако ликвидността е само при половината, или при една трета от средната в исторически план, разумно е да се очаква два, или три пъти по-голяма скорост на пазарните движения, при определено ниво на паричните потоци", смята още експертът.
Намаляващата ликвидност често се посочва, като основен мотив за срив на пазара. През декември например, когато S&P 500 се срина до ръба на мечия пазар, президентът Доналд Тръмп и стратезите от Goldman Sachs посочиха ликвидността, като потенциален мотив за ескалиращата разпродажба.
Последното исмо на JPMorgan обаче, подчертава голямата роля на ликвидността и по-скоро на ниската такава за повишението при акциите.
„Като се има предвид ниската ликвидност възможно е само покриване на къси позиции, гама от хеджиращи покупки, или обратни изкупувания от компаниите, да са предопределили цялото повишение на индексите. Това от своя страна отваря възможността настоящия ръст на индексите да продължи и през пролетта", смята още Коланович.
Стратезите призоваха инвеститорите да поемат риск, като се позоваха на драматичен обрат в паричната политика на централната банка. В последната актуализирана политика от сряда, служителите на Федералния резерв намалиха прогнозираното увеличение на лихвените проценти тази година до нула от две.
"Това е огромна промяна в паричната политика, която според нас не е изцяло оценена в различни активи, като рискови валути и акции, стоки и други ценни книжа", казват стратезите на JPMorgan.
Още по темата:
Петмесечни върхове за щатските индекси
Щатскити индекси - накъде през 2019-та година?