Широкият щатски индекс S&P 500 се търгува при нива от около 3% от най-високата в историята си стойност, постигната през септември на миналата година. Това драматично връщане към рекордната стойност, може би ще накара инвеститорите да си помислят, че нещо се е променило, особено след спада му от около 20% от септември до декември...
Да, нещата са се променили, но не към по-добро... Инвеститорите дълго време обясняваха, че повишението на лихвите от страна на Фед е добре за индексите, защото то на практика сочи доброто и здравословно състояние на щатската икономика.
Сега обаче, когато лихвените нива бяха замръзени от Фед, защото явно състоянието на щатската икономика не е чак толкова добро, че да го понесе, обяснението на експертите отново е че... това е добре за пазарите!
Намаляване на притесненията за търговсите отношения между САЩ и Китай, също до голяма степен предопределят ръста на щатските индекси. Инвеститорите обаче, може би е по-добре да погледнат към трайните щети, които вече тези нарушени отношения нанесоха, както и да си зададат въпроса, дори и при търговско споразумение, толкова ли ще е добра ситуацията, както преди да бъдат нарушени търговските отношения между двете супер-сили.
Инвеститорите не се притесняват и от предупрежденията да са внимателни от именити инвеститори като Рей Далио, Дейвид Тепър, Джефри Гъндлах и др. Единственото, като че ли за което се притесняват е да не изтърват потенциален по-нататъшен ръст на индексите, при пробив на историческия връх и по време на най-дългото рали на щатския пазар в историята му.
Инвеститорите не се притесняват от любимото съотношение на Уорън Бъфет - пазарната капитализация към БВП, според което щатският пазар е оценен близо до рекордните си стойности. В момента това съотношение е при ниво от 141%, докато рекордното историческо ниво е 150%.
Търгуващите на финансовите пазари, не смятат, че трябва да се притесняват от постоянно понижаващите се прогнози за ръст на печалбите за тази година. Ето как изглежда една графика на очакванията за ръста на печалбите:
Инвеститорите не се притесняват от високите финансови оценки на щатските акции... Цикличното САРЕ на нобеловия лауреат Робърт Шилер в момента е около 31, или близо до рекордно високите му нива в исторически план.
Самият Шилер предупреждава, че в момента е време да се продава.
„Моят начин на мислене е, че ситуацията в момента прилича на свръхреакция“, коментира Шилер по време на конференция в Ню Йорк, цитиран от финансовото издание CNBC. “Стартирахме търговска война. Хората не мислят ли за това? Дали това е нещо хубаво? Не знам, но смятам, че най-вероятно предстоят лоши времена за фондовите пазари.“
Великият инвеститор Дейвид Тепър смята, че ръстът на щатския пазар е в своята последна фаза и затова е закрил част от позициите на управлявания от него фонд - Appaloosa Management.
„Намалих експозицията си към акции“, коментира Тепър в специално интервю за CNBC. “Просто не съм сигурен какво ще се случи с тези тарифи“, уточнява експертът, визирайки търговската война с Китай.
„Малко е подвеждащо в този момент... и в крайния ининг на играта“, допълва Тепър.
Инвеститорите трябва да се притесняват с хоризонт следващите две години, предупреди през изминалата седмица и Рей Далио.
„С минаване на времето, рисковете се увеличават“, предупреди ръководителят на най-големия хеджфонд в света - Bridgewater Associates.
„Ако погледнете към прогнозираната възвръщаемост, съпоставена с кеша и облигациите, то прогнозираната доходност изглежда правилна. Възходящият потенциал обаче, изглежда ограничен“, казва още Далио.
Според Далио, "с напредването на времето, рисковете се повишават, зад нас остават положителните ефекти от данъчните облекчения“.
Още по темата:
Щатските индекси - накъде през 2019 г.?
2018 повтаря сценария от 1987 година?