Федералният резерв рискува да задейства същите фактори, довели до финансов балон при активите, в преследването на инфлация. Изненадващата подкрепа на Федералния резерв с поддържане на лихвите при ниски нива през тази година, повиши цените на акциите и рисковите облигации, въпреки тревогите на инвеститорите за забавяне на световния икономически растеж. Финансовите условия, са най-облекчени за компаниите поне от 1994-та година насам, според проучвания.
"Ако до края на пролетта се усети, че растежът се увеличава, а Фед запази политиката си на ниски лихви, пазарите могат да решат, че е време отново за поемането на риск", предупреждава Нейтън Шийтс, главен икономист в PGIM. А това може да създаде среда за финансов балон.
Сериозен обрат по отношение на политиката си, направи през изминалия месец ръководителят на Фед - Джером Пауъл, изразявайки решителност от страна на резерва за насърчаване на инфлацията, като обяви че "ниската инфлация е едно от най-големите предизвикателства на нашето време".
Това накара редица пазарни участници да започнат да залагат, че следващата промяна на лихвите от страна на резерва, ще е в посока надолу. Именно тази нова позиция на Пауъл бе и в основата на обръщането на лихвената крива - крайно негативно явление, предвестник на всяка една от последните рецесии.
Според пазарни наблюдатели обаче, стремежът за повишаване на инфлацията чрез ниски лихвени проценти може да се окаже заплаха за финансовата стабилност, като насърчава поемането на прекомерно високи рискове, според главния икономически съветник на Allianz - Мохамед Ел-Ериан.
И точно такива „дестабилизиращи ексцесии“ Пауъл не веднъж сочеше, като основни причини, довели до последните два финансови срива. Първият - борсовият интернет балон от края на 90-те години на миналия век - предизвикал рецесията от 2001-ва година. След което и жилищния бум в началото на новото хилядолетие, последвано от най-голямата финансова криза от Великата депресия насам.
Облекчената политикаПроблемът пред Фед е, че облекчената парична политика изглежда по-ефективна в стимулирането на стойността на активите, отколкото в повишаването на цените на стоките и услугите.
Индексът S&P 500 растеше средно с 8.5% от 2014 г. до 2018 г., докато индексът на цените на личните потребителски разходи се повишаваше едва с 1.3%, което е доста под целта за инфлация на Фед. През януари, последният месец, за който има данни, инфлацията е само 1.4%.
Ел-Ериан заяви, че инфлацията се задържа от структурните сили извън контрола на Фед. Те включват глобализацията, отслабване на договарящата сила на работниците и дезинфлационните импулси, идващи от такива компании като онлайн търговеца на дребно Amazon.com Inc.
Пауъл отхвърли опасенията, че преминаването на централната банка към по-облекчена политика би стимулирала балон на пазара на акции, по подобие от края на 90-те години на миналия век.
"Днес ние сме в много различен свят", каза той пред репортери на 20 март, като заяви, че Федералният резерв е много по-стриктен към такива рискове, отколкото тогава. "Ние не виждаме висока степен на уязвимост на финансовата стабилност", добави той.
Пауъл също се присъединява към традиционния поглед на Федералния резерв, че финансовите рискове се решават най-добре чрез засилен надзор и регулиране, а не чрез промени в лихвените проценти.
"В крайна сметка аз съм в лагера на тези, които смятат, че паричната политика изобщо не е идеалния инструмент за справяне с тези въпроси," каза той пред икономическия клуб в Ню Йорк миналия ноември, въпреки че позволява да има връзка между ниско ниво лихвени проценти и растеж на кредитите и цени на активите.
Проблемът на Фед е, че САЩ имат ограничен набор от надзорни и регулаторни инструменти, които са на разположение за справяне с рисковете за финансовата стабилност, както призна вицепрезидентът за надзора Рандал Куаръл в реч миналата седмица.
Компромисът между финансовата стабилност и инфлацията може да стане по-остър, ако ФЕД промени своята рамка за постигане на ценовата си цел, когато приключи широкообхватния преглед на паричната стратегия през следващата година.
Още по темата:
Седем акции на които да заложите през април
Време е за инвестиции на развиващите се пазари
Растат ли цените на акциите заедно с печалбите