С наближаване на летния сезон, потребителите все повече се интересуват от цената на бензина. А това, до голяма степен (около половината от цената), се предопределя от цената на петрола на международните пазари.
И докато петролът достигна до петмесечен връх днес, добрата новина за шофьорите е, че едва ли ще видим по-нататъшно силно повишение на суровината, по подобие на миналата година. Поне на такова мнение е Джеф Къри, ръководител на звеното за търговия със суровини на щатската инвестиционна банка Goldman Sachs.
"Петролът няма да се върне към върховите си нива, които видя миналата година и когато Brent достигна нива от 86 долара", коментира Къри днес.
"Имахме много лошо четвърто тримесечие, така че въпросът е колко се възстановихме до сега", коментира още финансовият специалист по време на петролна конференция в Дубай. "Трябва да гледаме петрола по-широко... Не мислим, че отново ще се върнем към тези нива от 80 долара".
Текущият петролен пазар е с дефицит от един милион барела, така че цената на петрола би следвало да е между 70 и 75 долара за барел, като при повишение на предлагането можем да станем свидетели на спад към 60 долара, прогнозира още Къри.
Специалистът обясни позицията си с три основни причини: разширяване на тръбопроводите в богатия на шистов петрол басейн на Тексас през третото тримесечие на тази година; ОПЕК може да излезе от програмата си за намаляване на производството и доставките на петрол, защото инвестициите вероятно ще достигнат петгодишните си нива през май; и повече доставки на суровината от страни, които не са членки на ОПЕК.
"Ниските запаси на петрол, в известна степен са фактор, който може да поддържа цената на петрола в рамките между 70 и 75 долара за барел. Дори и при ръст обаче, едва ли ще видим това, което видяхме през изминалата година", смята още Къри.
Търсенето е „солидно“Фючърсите на щатския суров петрол се покачиха през последните месеци, като от началото на 2019 г. те заедно с фючърсите на Brent добавиха над 20% към стойността си.
Много анализатори прогнозират по-нататъшен ръст в цената на петрола, след намаляване на част от предлагането по направление на Иран и Венецуела, както и потенциално намаляване на доставките от страна на ОПЕК.
Търсенето на петрол изглежда наистина добре точно сега, коментира още Къри. Въпреки забавянето на икономиката на Китай и еврозоната, търсенето на петрол и други суровини остава относително постоянно.
Що се отнася до всички "черни лебеди", които могат да предстоят за петролния пазар, Къри вижда най-големия риск в промените в политиките на отделните страни.
"Това което научихме през последната година е че ОПЕК има способности, както да увеличава, така и да намалява бързо производството си. Или картелът проявява значителна гъвкавост по отношение на политиката си на производство", смята експертът от GS.
Още по темата:
Петролът с петмесечен връх
Петролът поевтинява - сега е ред на бензина и дизела?
Ограничени геоложки проучвания могат да изпратят петрола към 150 долара?