Отчетният сезон започва с пълна сила. Най-голямата щатска инвестиционна банка - J.P. Morgan бе сред първите, които оповестиха своите резултати. От банката отчетоха ръст в печалбата си от 5% до 9.18 милиарда долара и същото процентно повишение на приходите си - до 29.9 милиарда долара.
"Дори въпреки геополитическата несигурност, щатската икономика продължава да расте, безработицата и заплатите да се подобряват, при умерена инфлация. Финансовите пазари са стабилни и доверието на потребителите и бизнеса остават стабилни", коментира Джейми Даймън, изпълнителен директор на щатската банка.
Печалбата на акция възлезе на 2.65 долара, което се оказа над средните очаквания на анализаторите за печалба от 2.35 долара. Приходите също превишиха прогнозите с около 1.5 милиарда долара, в резултат на по-високите такси и комисиони събирани от банката.
Акциите на финансовата институция се повишиха с 2.5% по време на извънборсовия пазар.
"Регистрирахме рекордни приходи и печалба, силно представяне на всички четири направления от бизнеса ни в конструктивна среда", коментира в изявление още Джейми Даймън.
Преди отварянето на щатските пазари резултатите си изнесоха и от щатската инвестиционна банка Wells Fargo. От там също регистрираха по-добри от прогнозираните резултати.
Лошите активи на банката обаче, се оказаха 7.3 милиарда долара, или повече от очакванията за 6.67 милиарда долара.
Печалбата на акция на банката бе в размер на 1.2 долара, при прогнози за 1.09 долара. Приходите - в размер на 21.012 милиарда долара.
Wells Fargo заяви, че транзакциите с кредитни карти са достигнали 18.3 млрд. долара през тримесечието, което е с 5% повече от година по-рано, докато покупките с дебитни карти са се увеличили с 6% до 86.6 млрд. долара. Автокредитите са нараснали с 24% до 5.4 милиарда долара.
"Финансовите ни резултати включват продължително високо кредитно представяне и високи нива на ликвидност", се казва в изявлението на финансовия директор Джон Шрусбери. „Освен това продължителното ни премахване на риска от баланса и постоянното ниво на рентабилност доведоха до нива на капитал, значително над регулаторния минимум.”
Банката също така заяви, че е върнала 6 млрд. долара на акционерите през тримесечието чрез плащания на дивиденти и обратно изкупуване. Тя увеличи тримесечния си дивидент до 45 цента на акция, в сравнение с 43 цента през четвъртото тримесечие на 2018 година.
Депозитите на Wells Fargo се понижиха с по-малко от очакваното, възлизайки на 1.3 трилиона долара. Заемите възлизат на 950.1 млрд. долара, което съответства на очакванията.
Въпреки това, не всички цифри на Wells Fargo бяха положителни. Лошите активи на Wells Fargo възлизат на 7.3 млрд. Долара, което е доста над оценката от StreetAccount за 6.67 млрд. долара. Коефициентът на ефективност на банката също е по-висок от прогнозирания, достигайки 64.4% за тримесечието. По-високият коефициент на ефективност показва, че банката харчи повече пари, отколкото прави.
Докладът на компанията следва оттеглянето на главния изпълнителен директор Тим Слоун на 28 март. Слоун работи в Wells Fargo в продължение на 31 години. Алън Паркър, главният съветник на Wells Fargo, пое междинно поста главен изпълнителен директор на компанията.
Акциите на Wells Fargo са по-слаби от конкурентите на банката тази година. Акциите са се увеличили с около 4% през 2019 г., докато Bank of America и J.P. Morgan Chase са нараснали съответно с повече от 18% и 9%.
Новини свързани с увеселителната компания Disney, инициираха ръст на акциите на компанията с 6.4% по време на предборсовия пазар. Компанията обяви, че абонаментът й за стрийминг-услугите ще е 6.99 долара на месец, или с два долара под този на основния й конкурент Netflix.
Още по темата:
Оценяват ли инвеститорите рецесия при щатските печалби?
Щатските индекси - накъде през 2019-та година?
Ето за какво трябва да се подготвят инвеститорите