Валутите на нововъзникващите пазари едва ли ще се насочат към период на големи ценови колебания, според анализаторите. Но това е чудесна новина за всички трейдъри следващи стратегията "кери трейд".
Валутният индекс на Bloomberg, който измерва възвръщаемостта на търговията от осем нововъзникващи пазари, финансирани от къси позиции в долара, е регистрирал печалба за втора седмица, през петте дни до 12-ти април. Това бе първото му повишение от два месеца.
В същото време очакваните колебания във валутите спаднаха за втора седмица, според данни на JPMorgan Chase & Co.
Липсата на волатилност на валутните пазари е доказателство, че някои инвеститори все още търсят признаци за увеличаване на глобалния растеж, преди да добавят към позициите си.
Точно както когато китайските бикове станаха все по-уверени, растежът се обърна. Данните в сряда вероятно ще покажат, че втората по големина световна иконозика расте с по-бавни от очакваните темпове от 6.3%.
Специфичните за отделните държави рискове продължават да тревожат инвеститорите, като в Индия, Индонезия и Южна Африка предстоят избори. Бразилия все още се бори да прекара пенсионни реформи, а Турция не може да се откъсне от комбинация от икономическо свиване и упорита инфлация.
"Активите на нововъзникващите пазари са привлекателни отдалеч и са сериозно объркани отблизо", заяви Андрю Шейтс, базиран в Лондон главен стратег в Morgan Stanley, като добави, че инвеститорите ще продължат да наливат пари в акции и облигации на развиващите се страни. "Както в една импресионистична картина, ние смятаме, че по-широката гледна точка в крайна сметка ще спечели."
Изборите в Индонезия
Индонезийците ще изберат в сряда дали да дадат на сегашния президент Джоко Видодо втори петгодишен мандат или да изберат Прабово Субианто, бивш генерал, който загуби през 2014 година.
Официалниото преброяване може да отнеме няколко дни. Седмият президент на най-голямата икономика в Югоизточна Азия ще встъпи в длъжност на 20-ти октомври. Рупията е най-добре представящата се валута в Азия след филипинското песо, през последния месец.
Пенсионно гласуване в Бразилия
В Бразилия търговците ще видят първия глас на Конгреса относно законопроекта за пенсионната реформа - дългоочаквана реформа, чийто напредък със законодателите се превърна в основен двигател на бразилските активи.
Всяко забавяне на гласуването, определено за сряда, ще се възприема негативно, а ако гласуването се случи, пазарите ще се съсредоточат върху нивото на подкрепа.
Среща на Банката на Корея
Банката на Корея ще се срещне в четвъртък на фона на нарастващите очаквания, че ще намали лихвените проценти по-късно тази година след неочакван спад на инфлацията през март. Доходността на тригодишните държавни облигации падна под лихвения процент в края на март за първи път от 2016 г., когато губернаторът Лий Джу-Йеол заяви, че отслабването на търсенето е фактор за забавяне на инфлацията, макар че той отново подчерта, че не е време да се обмисля намаляване на лихвения процент. Рекордният дълг на домакинствата е съображение при обмислянето на подобен ход, каза той
Фокус върху Китай
Заедно с ръста на БВП за първото тримесечие, Китай ще публикува в сряда и месечните данни за продажбите на дребно и промишленото производство.
Сряда също бележи първия матуритет от 367.5 млрд. юана (55 млрд. щатски долара) на средносрочни кредитни инструменти, което прави времето идеално за намаляване на изискването за задължителни минимални резерви, ако докладът за БВП разочарова, според Кийонг Сенг, стратег в Societe Generale SAChinese.
Китайските акции са с най-големи печалби в Азия през тази година, като основните индекси в страната са се повишили с между 20 и 40%.
Още по темата:
Няколко идеи за контратрейдъри
Нелогичните неща, които се случват на фондовите пазари
S&P 500 - с идеална сделка?