Корпоративните сливания и придобивания се увеличиха през последните няколко години и тази дейност създава сериозен страничен ефект, който може да се отрази негативно на фондовия пазар и по-широката икономика.
Един нематериален актив, наречен "репутация", в момента съставлява рекорден дял от общите активи на нефинансовите компании в САЩ, и той е в центъра на предупрежденията, публикувани наскоро от рейтинговата агенция Moody's Investors Service.
Bristol-Myers Squibb е в процес на закупуване на Celgene за почти 90 милиарда долара. Chevron току-що заяви, че ще плати 48 млрд. oолара за придобиване на Anadarko Petroleum. Fisher заяви, че ще задели над 38 млрд. долара за First Data и т.н.
Всяка от тези сделки беше обявена тази година и това е само малка извадка...
Някои се възползват от стратегическите възможности. Други просто искат да сключат сделка преди затягането на паричните условия.
В крайна сметка, без значение как изглеждат, компаниите търсят консолидация. Това помага да се обясни защо и как са изразходвани 6.4 трилиона долара от 2015-та до 2018-та година, или с 45% повече от предходния тригодишен период.
И докато тези видове мега-сделки обикновено са акценти в цените на акциите на тези, които участват - особено купуваната компания - Moody's Investors Service наскоро издаде предупреждение за това увеличение на активността.
Консултантската компания е обезпокоена от нематериалната стойност, включена в цените на сделките. Тази стойност се създава, когато една компания купува друга и поглъща нефизически активи, като например разпознаване на марката.
В случай, че платената сума надвишава балансовата стойност на целената компания, остатъчната сума се поставя в баланса като нематериален актив, наречен репутация.
Защо Moody's сега е толкова притеснен за тази нематериална стойност? От една страна, тази репутация съставлява рекорден дял от общите активи на нефинансовите компании в САЩ - нещо, което Moody's казва, че е неизбежно в епоха, когато технологичният напредък и подобряването на марката са ключови.
Източник: FactSet, Moody's Investors Service
"Голяма част от увеличението на репутацията е разбираема, като се има предвид нарастващото значение на нематериалния капитал в икономиката", пише Moody's в скорошен доклад. "От 90-те години, повечето компании са използвали придобивания за изграждане или подобряване на техните марки, бизнес модели, техническа експертиза и друго собствено ноу-хау."
Но може би най-заплашителният елемент на нематериалния актив, известен освен, като репутация още и като "добра воля" е фактът, че увеличаването на дела й, е по-вероятно да доведе до увреждане на разходите за обезценка, които възникват, когато репутацията надвишава справедливата стойност на фирмата.
Тази обезценка на свой ред още повече оказва натиск върху корпоративните баланси.
Като се има предвид, че пазарите на акции вземат подсказките на отчетите, като сила на баланса - както и по-незабавни мерки за качеството на кредитите, като рентабилност и паричен поток - възможно е голямо свиване на добрата воля да ускори по-широк фондов срив.
Освен това, както Moody's посочват в таблицата по-долу, тези видове слаби пазарни моменти в исторически план са предизвикали още обезценки на добра воля, които след това още повече нараняват рисковите активи, като акции.
Източник: FactSet, Moody's Investors Service
Това е един порочен цикъл, провокиран от привидно ненаситното търсене на корпорациите за сливане и придобивания и желанието на инвеститорите да игнорират потенциално токсични ситуации, докато не стане твърде късно.
В основата на опасността е потенциален двоен удар: (1) добрата воля е по-уязвима по време на спад на пазара и (2) понастоящем има много повече добра воля на пазара.
Ситуацията стигна до точката, в която Moody's предупреждава, че всяка последваща рецесия може да се влоши.
"Обезценките на активи се увеличават в периоди на широко разпространена девалвация на пазара, когато очакванията за приходи и парични потоци се влошат", пише Moody's в скорошен доклад. "Такива намаления, ако са по-разпространени, отколкото в миналото, биха могли да поставят допълнителен натиск върху балансите в момент на слабост, увеличавайки и без това негативните последици от икономическия спад."
Бен Уилямс, инвестиционен директор на GAM Investments, наблюдава тази динамика на добрата воля от известно време.
Той го разглежда като рискова, неустойчива практика. И това е причината, поради която той Уилямс гледа извън САЩ за експозиция към акции точно в момента, предпочитайки Япония.
Още по темата:
Достигнаха ли до връх щатските акции?
S&P 500 е идеална сделка?
Приключи ли ръстът на щатските пазари?