Сезонът на приходите е в разгара си и той е едно от най-важните събития, поне за търгуващите на финансовите пазари.
Goldman Sachs представя проста търговска стратегия, която е донесла доходност за инвеститорите от 42% при последния отчетен сезон. В същото време според анализатори на банката, тази система генерира лесни печалби от 1996-та годи насам.
От Goldman Sachs смятат, че ценовите колебания изобилстват по време на отчетния сезон и това води до много потенциални възможности. От банката твърдят още, че неизползваният потенциал вероятно ще се дължи на бурния път на пазарите през последните четири месеца.
„Възможността да се добави алфа на ниво акции и сектори е дори по-голяма от нормалното след дислокации при акции, кредити и лихвени проценти, причинени от рецесията през четвъртото тримесечие и силното възстановяване през 1-то тримесечие", коментира Джон Маршал, анализатор от Goldman.
Ако не вярвате, просто погледнете какво се е случило през сезона на печалбите за първото тримесечие: ценовите колебания бяха далеч по-големи от тези в исторически план, при това в много кратък период от време. А това е донесло добра доходност за инвеститорите, следвали предложената стратегия.
За тази цел фирмата е формулирала търговска стратегия, която и този отчетен сезон може да се окаже печеливша.
И стратегията е следната: Инвеститорите купуват първата кол опция извън пари (кол опцията е залог за поскъпване в цената на един актив. Извън пари е опция, която е с цена на упражняване на актива над моментната цена, при която се търгува актива) пет дни преди компанията да обяви своите резултати и я продават един ден след резултатите.
Според Goldman, тази проста стратегия е донесла на инвеститорите възвръщаемост от 42% за последното тримесечие. И представят това с графика, разбира се:
И макар че предишното представяне не е гаранция за бъдеща възвръщаемост, фирмата отбелязва в таблицата по-горе, че стратегията за закупуване на кол-опции преди резултатите на компаниите е била печеливша, дори и последната доходност от 42% да се приеме за аномалия.
"Цените на опциите са ниски при по-голямата част от индивидуалните акции, малко преди изнасянето на резултатите им", обясняват стратезите на GS. "За инвеститорите, които смятат, че предстоящите резултати биха били катализатор за възход в цените на акциите, залогът на опции изглежда необичайно привлекателни."
Едно от основните предимства на опциите е това, че те ограничават изключително много нивото на потенциална загуба, само до размера на инвестираните в тях средства. А това може да е изключително ценно в периоди на по-сериозна промяна в цената, както и да се използва от инвеститорите за хеджиране на портфейлите и позициите им, срещу неблагоприятни резултати.
Още по темата:
Nasdaq с нов 6-месечен връх, всички погледи към резултатите
Всичко за скрития мечи пазар в САЩ
Щатските индекси с нови върхове, но не изпадайте в еуфория